5 sposobów na łazienkę bez okien

Twoja łazienka pozbawiona jest dostępu światła dziennego? Jeszcze nic straconego! Istnieje kilka sprawdzonych trików na rozjaśnienie tego typu pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy parę z nich. Zobacz, jak najlepiej urządzić łazienkę bez okna.

Masz łazienkę bez okna? Nie jesteś pod tym względem odosobniony – większość łazienek w mieszkaniach w bloku nie ma dostępu do naturalnego światła. Na szczęście brak okna nie oznacza jeszcze końca świata! Nawet tego typu pomieszczenie można bowiem funkcjonalnie i estetycznie urządzić – wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Na co należy zwrócić uwagę przy urządzaniu łazienki bez okna?

#1. Strategicznie rozmieszczenie źródeł światła

W łazience pozbawionej okien światło naturalne należy rzecz jasna zastąpić sztucznym oświetleniem. Rodzaj oświetlenia zależy w dużej mierze od metrażu, układu oraz stylu naszej łazienki, ale zdecydowanie warto postawić na kilka zróżnicowanych źródeł światła. Poza oświetleniem głównym na suficie, powinniśmy pamiętać o oświetleniu punktowym: najlepiej umieścić je przy lustrze nad umywalką oraz w okolicy wanny/prysznica, czyli w strefie kąpielowej. Takie rozlokowanie źródeł światła pozwoli zrekompensować brak okna. Uwaga: lampy przy lustrze najlepiej umiejscowić symetrycznie, po obu stronach zwierciadła i na wysokości oczu. W ten sposób twarz osoby stojącej będzie wyraźnie oświetlona.

#2. Okazałe zwierciadła

– Lustro to obowiązkowy element wyposażenia każdej łazienki, ale nie służy jedynie do przeglądania się w nim. Duże lustra odbijają rozproszone światło i sprytnie doświetlają całe wnętrze, są więc doskonałymi sprzymierzeńcami niewielkich metraży – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Pamiętajmy, że lustro powinno być dostosowane do stylu naszej łazienki. Jeżeli jest ona urządzona nowocześnie, to najlepszym rozwiązaniem okaże się lustro w minimalistycznej, jednokolorowej ramie. Możemy się też zdecydować na lustro bez ramy, dzięki czemu wnętrze wyda się większe i bardziej uporządkowane. Ozdobne ramy sprawdzą się natomiast w łazienkach w stylu klasycznym lub glamour.

#3. Jasny kolor ścian

Łazienka bez okna jest z założenia pogrążona w mroku, lepiej więc nie stosować przy jej urządzaniu ciemnych barw, bo jedynie wprowadzają ponury nastrój i jeszcze bardziej zaciemniają wnętrze. Zapomnijmy o czerni! Zastąpmy ją klasyczną bielą – nie bez powodu jest to odcień ceramiki i wyposażenia sanitarnego. W łazienkach bez okien korzystnie prezentują się też kolory w odcieniach miodu i piasku.

#4. Prysznic bez kabiny

Maciej Balcerek: – W przypadku łazienek bez okien najczęściej polecane są prysznice, szczególnie te bez tradycyjnych kabin, bo dzięki nim przestrzeń wydaje się bardziej otwarta i świeża. Oddzielenie prysznica od reszty pomieszczenia jedynie przezroczystą, szklaną ścianką powoduje, że łazienka sprawia wrażenie bardziej przestronnej. Poza tym to kolejna odbijająca światło powierzchnia, dzięki czemu łazienka staje się jeszcze lepiej doświetlona.

#5. Łuki i zaokrąglenia

Ostatnią sztuczką, którą powinni wypróbować właściciele łazienek bez okien, jest rezygnacja z ostrych kantów. „Zaokrąglona” łazienka wydaje się wizualnie przytulniejsza. Dlatego warto zainwestować w meble o delikatnych, opływowych kształtach, np. wannę o zaokrąglonych rogach. Dobrym pomysłem jest też na pewno podwieszany sufit z łukowatym wykończeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *