Brama garażowa do warsztatu. Jaką wybrać?

Wybranie odpowiedniej bramy garażowej do warsztatu będzie miało duży wpływ na komfort korzystania z pomieszczenia. Jakie są najpopularniejsze rodzaje bram garażowych? Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania bramy?

  1. Typy bram garażowych
  • Brama rozwierana
  • Brama przesuwna
  • Brama segmentowa
  • Brama uchylna
  • Brama rolowana
  1. Co jest najważniejsze przy zakupie?
  • Termoizolacyjność
  • Ochrona przed włamaniem
  • Bezpieczeństwo użytkowników
  • Kolorystyka, design i wykonanie
  1. Brama garażowa z automatyką czy bez?

Typy bram garażowych

Brama rozwierana z wyglądu przypomina szerokie, dwuskrzydłowe drzwi. Wymaga dużej powierzchni na podjeździe, ponieważ otwiera się na zewnątrz, jednak jest bardzo wygodna dla użytkowników, którzy często korzystają tylko z jednego skrzydła.

Brama przesuwna otwiera się na zewnątrz w sposób podobny do rozsuwanej szafy. Wymaga dość dużej powierzchni na zewnętrznej ścianie budynku, ale pozwala oszczędzić miejsce wewnątrz pomieszczenia.

Brama segmentowa boczna lub górna to w tej chwili najpopularniejsze rozwiązanie. Zajmuje niewiele miejsca i może być stosowana w garażach z bardzo małą powierzchnią podjazdu. Wymaga dość wysokiego nadproża.

Brama uchylna także jest bardzo popularna. Jej konstrukcja jest prosta, a cena stosunkowo niska. Warto wybierać modele z dobrą izolacją, ponieważ budowa bramy sprzyja uciekaniu ciepła.

Brama rolowana świetnie chroni przed uciekaniem ciepła i pozwala oszczędzić miejsce, ponieważ jej kaseta może być instalowana zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku. To stosunkowo drogie, ale bardzo wygodne rozwiązanie.

Co jest najważniejsze przy zakupie?

Przed zdecydowaniem się na konkretny model warto zastanowić się, jaka konstrukcja będzie najodpowiedniejsza do posiadanego garażu. Powinieneś się też zapoznać z parametrami, według których brama garażowa jest klasyfikowana – najważniejsze z nich to ciepłochronność i stopień ochrony przed włamaniem. Warto również zwrócić uwagę na systemy bezpieczeństwa oraz dopasować styl bramy do estetyki budynku.

Termoizolacyjność, określana przy pomocy współczynnika przenikania ciepła, jest bardzo istotna w przypadku ogrzewanych garaży – pozwala zminimalizować zużycie energii elektrycznej, a tym samym oszczędzić na rachunkach za prąd. Według polskiego prawa, maksymalna wartość ucieczki ciepła bramy w garażu ogrzewanym to 1,5 W/(m²·K).

Stopień ochrony przed włamaniem klasyfikuje się w sześciu klasach, z czego najniższa to RC1, a najwyższa – RC6. Im wyższa klasa, tym trudniejsza do sforsowania jest brama.

Systemy bezpieczeństwa pomagają chronić użytkowników oraz znajdujące się w pobliżu przedmioty przed ewentualnymi urazami czy uszkodzeniem. Najpopularniejsze systemy bezpieczeństwa w bramach garażowych to fotokomórka (brama automatycznie zatrzyma się przed przeszkodą), funkcja łagodnego zatrzymania (brama nie uderzy w podłogę) oraz blokada w momencie zerwania sprężyny (w przypadku awarii brama nie opadnie).

 Design, kolorystyka i styl bramy powinny być dopasowane do elewacji oraz innych elementów budynku. Szczególnie ważne są drzwi boczne – wielu producentów bram garażowych oferuje idealnie dopasowane do siebie zestawy bram i drzwi.

Brama garażowa z automatyką czy bez?

Automatyczna brama jest bardzo wygodna – pozwala otworzyć drzwi bez wychodzenia z samochodu. Jest też świetnym rozwiązaniem dla osób starszych, kobiet i osób niepełnosprawnych, ponieważ nie wymaga użycia siły podczas otwierania. Jeżeli zdecydujesz się na bramę automatyczną, skorzystaj z pomocy specjalisty, który będzie umiał dopasować odpowiedni napęd i sterowanie. Warto także zainwestować w awaryjne zasilanie lub system umożliwiający ręczne otworzenie bramy – mogą się one przydać, jeżeli zabraknie prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *