Budownictwo tradycyjne czy nowoczesne – wytrzymałość i koszty

Wybór technologii budowlanej często uzależniony jest od warunków zabudowy czy zapisów związanych z ochroną konserwatorską. Jeżeli jednak to nie kwestie zewnętrzne narzucają styl budynku, inwestorzy zwykle kierują się własnymi preferencjami. Jak w ogólnym zestawieniu wypadają domy tradycyjne i nowoczesne?

Klasyczne domy tradycyjne

Domy tradycyjne projektowane są przede wszystkim z myślą o zastosowaniu metody murowanej. Wciąż zapewnia ona pożądaną wytrzymałość, długowieczność i stabilność. Innym tradycyjnym rozwiązaniem jest drewniana konstrukcja szkieletowa, doceniana za ekologiczność oraz korzystny wpływ na zdrowie. Domy tradycyjne na pierwszy rzut oka różnią się od nowoczesnych głównie wyglądem zewnętrznym. Biorąc pod uwagę statystyki, największym powodzeniem cieszą się budynki dobrze wypadające w otoczeniu miejskim, jak i wiejskim. Cechą charakterystyczną domów tradycyjnych są liczne elementy dekoracyjne, które nierzadko nadają obiektowi unikalności. Nietrudno znaleźć w klasycznych projektach piękne przeszklenia, filary, lukarny, wykusze oraz daszki. Domy tradycyjne budowane są w oparciu o klasyczne metody. Stosuje się w nich materiały znane od lat, a także sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne. Pozostaje to nie bez znaczenia dla samego procesu inwestycji. W przypadku obiektów tradycyjnych ryzyko popełnienia błędu wykonawczego jest niskie, dzięki czemu budowa domu może być przeprowadzona systemem gospodarczym.

Innowacyjne domy nowoczesne

Nowoczesne domy opracowywane są głównie z myślą o osobach przedkładających prostotę nad dekoracyjność. Budynki te wciąż jednak posiadają bardzo atrakcyjną, minimalistyczną oraz elegancką formę. Cechy te dotyczą zarówno poszczególnych elementów konstrukcyjnych, jak i samej bryły. Nowoczesny wygląd natychmiastowo przykuwa wzrok. Nadaje też wnętrzom przestronności i zapewnia optymalne oświetlenie. Do pomieszczeń wpada duża ilość słońca, co znacząco ogranicza koszty zużycia energii elektrycznej. Dla wielu inwestorów optymalnym rozwiązaniem jest budowa domu do stanu deweloperskiego, w którym nie brakuje praktycznych udogodnień. Na samą energooszczędność wpływa również zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych oraz innowacyjnych systemów instalacyjnych. Dotyczy to przede wszystkim pomp grzewczych, paneli solarnych i fotowoltaicznych czy mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła.

Dom nowoczesny a tradycyjny – złoty środek

Obecnie większość projektów budowlanych łączy w sobie nowoczesność z rozwiązaniami tradycyjnymi. Coraz częściej napotkać można stylowe dworki i wille, będące przykładem klasycznej staropolskiej zabudowy. Ich charakterystyczne elementy zestawiane są z bardziej współczesnymi materiałami i energooszczędnymi systemami. Pewnemu uproszczeniu ulega jednak ich forma, dzięki czemu kompleksowa budowa domu jest procesem znacznie mniej kosztownym. Wypośrodkowanie pod wieloma względami dotyczy też względów estetycznych. Wykusze, facjaty, oranżerie oraz inne elementy architektury tradycyjnej wzbogacane są modnymi, nowoczesnymi materiałami – np. blachą, stalą, szkłem czy polerowanym betonem. Sposobem na przełamanie klasycznej drewnianej oblicówki jest natomiast surowa forma bryły z płaskim dachem.

Budowa domu w New-House

Aby optymalnie dobrać parametry domu nowoczesnego lub tradycyjnego do własnych potrzeb, warto skorzystać z internetowego katalogu projektów budowlanych. Rozwiązanie to pozwala też na wybór koncepcji idealnie dopasowanej do możliwości finansowych inwestora. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest budowa pod klucz. Decydując się na taką formę realizacji projektu, po zakończeniu prac zyskać można dostęp do w pełni wykończonego domu. Na szczególną uwagę zasługuje oferta firmy New-House, która już od ponad 20 lat działa na rynku budowlanym. Na stronie https://new-house.com.pl/budowa-domu znaleźć można wiele szczegółów związanych z realizacjami oferowanymi przez przedsiębiorstwo. New-House przygotowuje swoje projekty zarówno w oparciu o nowoczesne, jak i tradycyjne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *