Budujemy dom w technologii szkieletowej. O czym trzeba pamiętać?

Jeśli pragniemy stać się właścicielami wymarzonego nowoczesnego domu szkieletowego, konieczne jest spełnienie dwóch kluczowych warunków. Należy zadbać o wybór materiałów wysokiej jakości oraz trzymać się kilku podstawowych zasad, o których wspominamy w tym artykule. Na co zwracać uwagę?

Podstawowe informacje na temat optymalnych właściwości drewna

Drewno sosnowe klasy II lub III stanowi częsty wybór, gdy budowane są dachy, stropy oraz ściany domów szkieletowych. Musi być ono jednak prawidłowo przygotowane, aby zwiększyć jego odporność na czynniki atmosferyczne.

Drewno używane do wznoszenia konstrukcji szkieletowych musi spełniać wszystkie wymogi wytrzymałościowe określone w obowiązujących normach. Suszenie komorowe do wilgotności 18% w temperaturze 60 stopni Celsjusza pozwoli efektywnie usunąć wszelkie owady, larwy oraz zarodniki grzybów. Więcej faktów na temat nowoczesnego budownictwa szkieletowego przeczytasz na stronie: www.siniat.pl.

Ściany nośne i  działowe

Szkielet ścian nośnych to słupy o przekroju najczęściej 14 cm x 14 cm, które rozstawia się w odstępach 40 lub 60 cm. Przestrzeń między nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym chroniącym przed zimnem, wilgocią i hałasem – tym materiałem jest najczęściej wełna mineralna. Zewnętrzna strona izolowana jest za pomocą specjalnej folii wiatroizolacyjnej. Ściany działowe budynku z kolei najczęściej są wykańczane płytami gipsowo-kartonowymi, a środku stosuje się warstwę izolacyjną, której głównym zadaniem jest wygłuszenie.

Jak należy wykonać fundamenty i piwnice?

W roli fundamentu doskonale sprawdzą się bloczki betonowe o szerokości 18 cm. Nasz dom powinniśmy postawić na równych i płaskich ścianach fundamentowych lub ewentualnie płycie betonowej. Konieczne jest zadbanie o wystarczającą odległość od gruntu. W przeciwnym razie dom szkieletowy może być narażony na zawilgocenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *