Czyszczenie okien biurowców – jakimi metodami oraz jakimi środkami?

Kiedy myślimy o biurowcach, natychmiast przed oczami staje nam obraz przeszklonego budynku. Szklane okna, windy i drzwi na stałe wpisały się krajobraz miasta. ”Szklane domy”, dawniej tylko wymysł popularnego polskiego pisarza, dzisiaj są wizytówką wielu firm. Jak myć duże przeszklenia i jakich środków używać? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak myje się biurowce za pomocą kijów teleskopowych?

Metoda mycia przeszklonego biurowca jest uzależniona od jego wysokości. Przyjęło się, że szklane okna, które są ulokowane nie wyżej niż na 26 metrach, czyści się przy użyciu kijów teleskopowych. Składają się one z wysięgnika zakończonego odpowiednią myjką lub gumową ściągaczką. Na teleskopie jest umocowany specjalny przewód, za pomocą którego woda ze środkiem czyszczącym podawana jest na myjkę przez przenośny agregat. Na rynku są dostępne długie wysięgniki – najdłuższe sięgają nawet 25 metrów.

Jak czyścić okna przeszklonych biurowców?

Biurowce, których wysokość przekracza 60 metrów, można umyć tylko metodą alpinistyczną. Zwłaszcza jeśli w grę nie wchodzi pionowa fasada, tylko ta o owalnych kształtach. Jeśli wysokość budynku wynosi od 25 metrów do 60 metrów, oprócz metody alpinistycznej, można zastosować kombinację podnośnika z wysięgnikiem teleskopowym. O wyborze konkretnej metody mycia najczęściej decyduje cena, w drugiej kolejności czas wykonania usługi.

Alpinistyczne mycie przeszkleń – co warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, alpinistyczna metoda nadaje się świetnie do mycia okien wysokich biurowców. Warto dodać, że jest też najczęściej wybierana, ponieważ jest bezpieczna i dokładna.

Alpinistyczne mycie powierzchni szklanych wymaga użycia technik linowych. Czyszczenia przeszkleń na wysokości mogą się podjąć tylko i wyłącznie osoby, które zostały do tego specjalnie przygotowane. Mycie odbywa się z wykorzystaniem lin, kasków i uprzęży. Alpinistyczne czyszczenie jest dokładane, nie wymaga też stawiania rusztowań.

Natomiast najlepszy czas na mycie metodą alpinistyczną to zazwyczaj okres letni.

Roboty do mycia okien? Tak, to całkiem możliwe

Niedługo przeszklenia można będzie umyć, wykorzystując do tego celu roboty. Pierwsze seryjne urządzenia radzą sobie z tym zadaniem znakomicie. Jednak w naszym kraju ten sposób pozostaje jeszcze w fazie przyszłych zamierzeń. Jak to się mówi – pożyjemy, zobaczymy.

Nic dziwnego, że do mycia okien niektórzy chcą „zatrudnić” roboty. Prace na wysokościach nie należą do bezpiecznych, chodzi przecież o ludzkie zdrowie, a nierzadko także i życie.

Jakich środków używa się do mycia okien?

Coraz bardziej popularne staje się mycie okien wodą demineralizowaną. Stosuje się ją nie tylko do dużych przeszkleń, ale także aluminiowych elewacji, mycia oranżerii i ogrodów zimowych. System mycia składa się tu z takich elementów jak:

  • stacja filtrująca, czyli urządzenie filtrujące wodę (mieszanka żywicy dejonizującej lub odwrócona osmoza)
  • wężyki, szczotki lub pady, do których doprowadzana jest oczyszczona woda
  • kije teleskopowe

Dzięki wodzie demineralizowanej można umyć okna bez smug nawet w słoneczne lub gorące dni. Proces czyszczenia jest bardzo szybki. Myte powierzchnie są długo czyste i pięknie odbijają światło.

Czyszczenie okien z użyciem wody demineralizowanej ma jeszcze jedną niekwestionowaną zaletę. Jest sposobem w 100% ekologicznym, gdyż nie wymaga użycia zbędnej chemii.

Jak widzisz, czyścić okna biurowców można wieloma sposobami, Najbardziej popularne są kije teleskopowe i metoda alpinistyczna. Ta ostatnia wymaga jednak, aby ekipa myjąca była specjalnie przeszkolona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *