Dolistne nawożenie kukurydzy

Nawożenie dolistne kukurydzy to optymalny sposób na dostarczenie tej roślinie odpowiedniej dawki łatwo przyswajalnych mikro- oraz makroskładników. I to zarówno wtedy, gdy na liściach zaobserwujemy pierwsze oznaki niedoboru poszczególnych minerałów, jak i wtedy, gdy chcemy takiej sytuacji zapobiec.

Nawożenie dolistne kukurydzy – dlaczego warto je wykonać?

Najważniejszym celem dokarmiania dolistnego jest dostarczenie roślinie koniecznych składników odżywczych w sytuacji, gdy z różnych powodów nie jest ona w stanie pobrać odpowiednich minerałów z gleby. Powodów takiej sytuacji może być wiele, przy czym najczęściej spotykanymi są:

  • Brak dostępnych i łatwo przyswajalnych składników pokarmowych w glebie.
  • Zaburzony rozwój systemu korzeniowego.
  • Niesprzyjające warunki pogodowe – na przykład zbyt niska temperatura przy podłożu.
  • Nieuregulowane pH gleby.

W przypadku kukurydzy dochodzi jeszcze jedna trudność – relatywnie szybki wzrost tej rośliny, bardzo mocno ograniczający czas, w jakim można wykonać nawożenie dolistne. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć młodej kukurydzy składniki odżywcze nie wtedy, gdy zauważymy na liściach pierwsze symptomy niedoboru – na przykład fosforu czy żelaza – ale zdecydowanie wcześniej, prewencyjnie. Tym bardziej, że kukurydza, czyli zboże dość wymagające jeżeli chodzi o dostępność makro- oraz mikroelementów, stosunkowo źle znosi jakiekolwiek niedobory pokarmu.

Poza tym wiele tego rodzaju niedoborów ma przebieg utajony i gdy się ujawnią, to może się okazać, że plonowanie już zostało bardzo mocno zaburzone. W tym przypadku dokarmianie dolistne będzie działaniem mającym na celu jedynie zminimalizowanie ewentualnych strat.

Dlatego jeżeli mamy podejrzenia co do słabej dostępności poszczególnych składników pokarmowych w glebie, przed wykonaniem nawożenia dolistnego warto przeprowadzić badania gleby i tkanek roślinnych. Pozwoli nam to oszacować ilość brakujących mikro- oraz makroelementów, a tym samym zoptymalizować proces nawożenia dolistnego.

Przyjmuje się, że najlepszym momentem do rozpoczęcia dokarmiania dolistnego kukurydzy jest faza 6 liści. Jeżeli pogoda dopisuje, wtedy należy rozpocząć podawanie pierwszych dawek nawozów dolistnych – mikro- oraz makroelementowych. Oczywiście nie jest to jedyny termin, w którym można przeprowadzić tego rodzaju prace. Dolistne nawożenie kukurydzy przyniesie najlepsze efekty, jeżeli będzie przeprowadzone dwa, a w niektórych przypadkach nawet trzy razy – szczególnie wtedy, gdy gleba jest uboga w najważniejsze mikroelementy, takie jak cynk, miedź, bor czy mangan.

Dolistne nawożenie kukurydzy
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *