Funkcja zbrojeń budowlanych – po co się je wykonuje?

Jakie są rodzaje zbrojeń budowlanych?

Zbrojenia budowlane są uniwersalne i dzielą się na dwa główne rodzaje. Wykorzystuje się do nich stal zbrojeniową, która różni się parametrami oraz klasą. Warto, żeby prace były wykonywane przez specjalistów, ponieważ istnieje ryzyko doprowadzenia do niebezpiecznych sytuacji.

  • nośne zbrojenia budowlane precyzyjne wykonanie, podatne na usterki przy większych obciążeniach;
  • uzupełniające zbrojenia budowlane odpowiadają za skuteczne wzmacnianie zbrojeń nośnych, można je zamontować np. w deskowaniu.

Założenia projektowe zbrojeń budowlanych – jak to jest zrobione?

Zbrojenia budowlane w większości przypadków wykonuje się na wzór rysunków konstrukcyjnych zawartych w projekcie. Beton można zbroić przy pomocy strzemion, prętów giętych, stalowych i prostych. Dzięki prawidłowo wykonanemu zbrojeniu można wzmocnić wytrzymałość, a przede wszystkim stabilność nieruchomości. Konstrukcja musi być silna, dlatego do zbrojeń wykorzystywane są materiały najwyższej klasy.

A) Podstawowe elementy zbrojeń budowlanych

Zbrojenia budowlane składają się z prętów giętych, żebrowanych, gładkich, prostych i strzemion. Przy budowie nieruchomości zazwyczaj produkowane są pręty przycięte na wymiar. W większości przypadków jest to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, które zaoszczędza sporo czasu ze względu na brak konieczności gięcia, przycinania i montażu niektórych detali.

B) Rodzaje zbrojeń budowlanych

Zbrojenia budowlane dzielą się na nośne i uzupełniające. Każde z nich wymaga zastosowania odmiennego rodzaju elementów stalowych. Jedne z najważniejszych konstrukcji budowlanych, do których należy zastosować zbrojenia to:

  • stropy,
  • fundamenty,
  • ściany nośne.

Co więcej – w celu zbrojenia ław fundamentowych oraz słupów, podciągów, nadproży oraz wieńców stosuje się szkielety (wyjątkiem są gładzie na stropie – można do nich wykorzystać siatki). Poszczególne rodzaje zbrojeń budowlanych wyróżniają się określonymi zastosowaniami (np.: żelbeton – szkielet zatapia się w betonie, siatko beton – zbrojenie w postaci siatki itd.).

Funkcja zbrojeń budowlanych – po co się je wykonuje? Podsumowanie

Zbrojenia budowlane są wykonywane w celu zwiększenia trwałości i stabilności konstrukcji budynku. Wyróżniamy dwa rodzaje – nośne i uzupełniające zbrojenia budowlane. Stosuje się je najczęściej w celu zbrojenia stropów, fundamentów oraz ścian nośnych. W celu zakupu warto zapoznać się z kompleksową ofertą producenta www.jfkgroup.pl.

Wybierz zbrojenia budowlane od producenta JFK Group – postaw na wysoką jakość materiałów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *