Grzejniki kanałowe – dobre rozwiązanie nie tylko do biura?

Myśląc o grzejnikach, większość osób wyobraża sobie tradycyjne, widoczne na ścianie urządzenia. Jednak istnieją również takie, które są praktycznie niewidoczne. Mowa o grzejnikach kanałowych. Są one chętnie wybierane do obiektów użyteczności publicznej, takich jak biura. Co warto wiedzieć na ich temat i czy można zamontować je także w prywatnych domach?

Jak działa grzejnik kanałowy?

Grzejniki kanałowe występują pod postacią kratek zamontowanych w podłodze. Można je zaobserwować w miejscach użyteczności publicznej, w których występują duże przeszklenia. Z kratek wydobywa się ciepłe powietrze. Kaloryfer kanałowy łączy w sobie cechy ogrzewania tradycyjnego i podłogowego. Jego nazwa pochodzi od specjalnych kanałów, w których montuje się produkt. Kratka osłania grzejnik przed uszkodzeniami i zabrudzeniami oraz pełni funkcję dekoracyjną. Za doprowadzanie ciepła do pomieszczenia odpowiadają konwektory umieszczane w środku specjalnej wanny. Można je podłączyć bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania lub do prądu w przypadku ogrzewania elektrycznego. Zasada działania grzejników kanałowych jest podobna jak w przypadku modeli płytowych. Dzielą się one ze względu na sposób przemieszczania powietrza. Można rozróżnić grzejniki z konwekcją naturalną oraz wymuszoną. W pierwszym przypadku powietrze unosi się ku górze zgodnie z zasadami fizyki, a w drugim elektryczny wentylator zwiększa przepływ powietrza. Ogrzewanie kanałowe chroni także pomieszczenie przed napływem zimnych mas powietrza.

Największy sklep z grzejnikami – Artykulłygrzewcze.com

Gdzie warto umieścić grzejnik kanałowy?

Grzejniki kanałowe opłaca się zamontować przede wszystkim w miejscach, w których występują duże przeszklenia – od sufitu aż po podłogę. Takie przeszklenia znajdują się głównie w biurach, halach produkcyjnych, obiektach sportowych czy kościołach. Można je spotkać w salonach usługowych, sklepach i galeriach. Jednak sprawdzą się także w domach jednorodzinnych. Najlepszym miejscem na ich montaż jest podłoga przy dużych oknach lub drzwiach tarasowych. Umieszczenie ich w podłodze umożliwi swobodne wychodzenie na zewnątrz i dowolne zaaranżowanie wnętrza. W takich miejscach grzejniki kanałowe pełnią funkcję kurtyny powietrznej – zapobiegają parowaniu szyb i neutralizują wychładzanie pomieszczenia. Ogrzane powietrze unosi się, przez co stanowi barierę dla zimna. Dzięki umieszczeniu grzejników w punktach, w których straty ciepła są największe, można je ograniczyć i obniżyć rachunki za energię cieplną. To rozwiązanie jest polecane osobom, które chcą mieć w domu estetyczny grzejnik.

Podsumowanie

Grzejniki kanałowe w przeciwieństwie do bardziej znanych modeli są praktycznie niewidoczne. Ich montaż jest zalecany m.in. osobom, które zastanawiają się nad wyborem grzejników do biura. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w miejscach z dużymi przeszkleniami. Możliwe jest także zamontowanie tych grzejników w domach prywatnych. Pomoże to ograniczyć utratę ciepła w newralgicznych miejscach i obniżyć rachunki za energię cieplną. Te kaloryfery w żaden sposób nie utrudniają urządzania pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *