Instalacja wodna w domu – z czego powinna się składać?

Dzisiejszy artykuł w pełni poświęcimy na pogłębienie wiedzy odnośnie instalacji wodnych, które być może właśnie zamierzasz zamontować w swoim nowo wybudowanym domu. Może nie staniesz się od razu specjalistą w tym temacie, ale z pewnością będziesz mieć większą kontrolę i świadomość podczas prac wykonywanych przez ekipę hydraulików. Przejdźmy zatem do budowy instalacji wodnych oraz najważniejszych kwestii, o których trzeba pamiętać przez zakupem i montażem.

Instalacja wodna – elementy składowe

Zaczniemy od najważniejszego, czyli części, z których składa się każda instalacja wodna w domu. Musisz mieć świadomość jakie elementy będą potrzebne do jej wykończenia, a także jakie ich rodzaje sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojej instalacji.

Na początku potrzebne są oczywiście rury, przez które ostatecznie przepływa woda do Twoich urządzeń sanitarnych. W tym przypadku trzeba zastanowić się, z czego powinny być one wykonane, aby cała instalacja mogła działać prawidłowo i uchronić się przed niszczeniem.

  • Rury miedziane – ich największą zaletą jest zapobieganie rozmnażania się bakterii i innych drobnoustrojów za sprawą miedzi, aczkolwiek zdarza się, że ulegają one korozji. Trzeba zatem mieć na uwadze konieczność wymiany rur po pewnym czasie i zadbać o odpowiednią izolację, ponieważ miedź doskonale przewodzi ciepło.
  • Rury z tworzywa sztucznego – nie tworzą się na nich żadne osady ani nie ulegają korodowaniu. Ich tańsze wersje wymagają niekiedy dodatkowej izolacji, dlatego poleca się wybierać nieco droższe warianty rur wykonanych z polietylenu usieciowanego, który jest odporny na zniszczenia, utratę ciepła czy przepuszczalność tlenu.

Następnie możemy przejść do wyboru łączek i kształtek, których zadaniem jest zmiana kierunku ułożenia się rur w instalacji wodnej. Mogą różnić się m.in. średnicą albo materiałem, z jakiego zostały wykonane. Tutaj również należy kierować się własnym projektem budowy, gdzie wskazane są konkretne informacje i parametry poszczególnych elementów. Kolejno potrzebna będzie armatura regulacyjna, która jak możesz się już domyślać odpowiada za ustawienie odpowiedniego kierunku i natężenia przepływu wody w instalacji, a także całkowite odcięcie dostępu wody. Są to przede wszystkim zawory i kurki, a więc dobrze nam znane elementy.

Dodatkowo potrzebne będą:

  • armatura zabezpieczająca, czyli filtry siatkowe;
  • armatura pomiarowa w postaci wodomierzy;
  • armatura czerpalna jako zawory i baterie czerpalne.

Instalacja wodna krok po kroku, co musisz wiedzieć

Z pewnością wykonanie takiej instalacji powinno się powierzyć sprawdzonej i godnej zaufania firmie z doświadczeniem. Można zasugerować się opiniami bliskich lub posłuchać naszej rady, gdzie polecamy firmę hydrauliczną Jotka z Wrocławia. To zespół fachowców, od których możesz śmiało oczekiwać szybkich i solidnie wykonanych usług, w tym również montażu oraz ewentualnej naprawy instalacji wodnej.

Warto pamiętać także o dopasowaniu właściwych materiałów do pozostałych czynników, gdzie nie warto oszczędzać na poszczególnych elementach. W ten sposób możesz zagwarantować sobie prędką wymianę instalacji wodnej, co będzie w rezultacie kosztowało Cię podwójnie. Zatem lepiej posłuchać profesjonalistów i zakupić nieco droższe części dla swojego spokoju.

Poza tym nie uchylaj się od współpracy podczas planowania i projektowania instalacji. Twoje zdanie jest tutaj równie ważne, ponieważ sam decydujesz, w którym miejscu wolałbyś postawić wannę czy zlewozmywak. Wówczas musicie wspólnie z projektantem dojść do porozumienia, gdzie Ty będziesz zadowolony, a fachowiec będzie miał czyste sumienie, planując instalacje zgodnie z wymaganiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *