Praca w sterylnych warunkach – jak się do niej przygotować?

Wiele profesji wymaga od osób trudniących się nimi odpowiedniego przygotowania w zakresie dezynfekcji i sterylizacji. Dotyczy to zarówno lekarzy, pielęgniarek, kosmetyczek, laborantów, farmaceutów, jak i osób pracujących przy produkcji, przetwórstwie i kontroli jakości żywności. Wymagana jest tu odpowiednia odzież robocza, w tym obuwie, takie jak robocze półbuty damskie i męskie.

Po pierwsze: mycie i dezynfekcja rąk

Są takie miejsca, gdzie przenoszenie bakterii wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi albo dla pacjentów, albo dla przyszłych konsumentów. Dlatego przed przystąpieniem do pracy w sterylnych warunkach konieczne jest bardzo dokładne umycie i zdezynfekowanie rąk. Do mycia rąk stosuje się bardzo wydajne mydła w pianie, które posiadają bardziej skondensowane składniki, które wstępnie dezynfekują skórę. Samo mycie rąk nie jest w tym przypadku wystarczające, gdyż nie zabija wszystkich bakterii. Dopiero dodatkowa dezynfekcja przy pomocy specjalistycznego płynu, która jest prawidłowo przeprowadzona daje gwarancję niemal 100%, że żadne chorobotwórcze drobnoustroje nie zostaną przeniesione, czy to na żywność czy na pacjenta lub klienta. Dezynfekcja zatem powinna trwać od jednej do kilku minut, w zależności od zaleceń producenta. Nie należy tego czasu skracać, gdyż wtedy czynność trzeba będzie powtórzyć.

Po drugie: założenie czystego ubrania roboczego

Kiedy już mamy czyste ręce, możemy założyć czyste ubranie robocze. Dlaczego nie wcześniej? Ubieranie ochronnego stroju przed umyciem rąk wiązałoby się z przeniesieniem na ubranie drobnoustrojów, a to nie może mieć miejsca, Poza bluzką i spodniami, do sterylnego stroju należy również maseczka na twarz. Na głowę również trzeba założyć czepek ochronny, który ograniczy możliwość wypadania włosów i dostania się ich do jedzenia, czy do otwartej rany pacjenta w przypadku wszelkiego typu zabiegów operacyjnych. Tam, gdzie ryzyko jest mniejsze, ale sterylność jest także wymagana włosy muszą być starannie spięte w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, którzy mogą pochwalić się bujną fryzurą.

Po trzecie: obuwie robocze lub foliowe kapcie jednorazowego użytku

Kiedy już ubranie w jasnym kolorze, najczęściej białym, jasnoniebieskim lub jasnozielonym jest już założone, to trzeba wybrać robocze półbuty damskie lub męskie. Kobiety, które pracują w pozycji stojącej, np. zajmujące się medycyną estetyczną, bądź produkcją i jej kontrolą przy taśmie muszą posiadać wygodne półbuty damskie. Robocze modele najczęściej są w kolorze białym, a to dlatego, że łatwiej kontrolować dzięki temu wymagany poziom czystości odzieży, jak i otoczenia, w którym się pracuje. Jeśli potrzebne są robocze półbuty damskie z dodatkowym wzmocnieniem przy palcach, to w przypadku miejsc o zwiększonych standardach sanitarnych trzeba wybrać takie modele obuwia, które wyposażone są w kompozytowy, a nie metalowy podnosek. Wynika to z faktu, że nie możliwe jest wchodzenie np. na halę produkcji żywności z jakimikolwiek metalowymi akcesoriami. Kobiety, jak i mężczyźni muszą zatem zdjąć kolczyki łańcuszki, a także zegarki. Oczywiście w niektórych placówkach, tam gdzie nie ma ryzyka upadku na stopę ciężkiego przedmiotu udostępniane są dla personelu foliowe kapcie, które rzecz jasna, po jednorazowym wykorzystaniu należy wyrzucić.

Po czwarte: w razie potrzeby ponowna dezynfekcja rąk i sterylizacja sprzętu

Kiedy już pracownik jest gotowy do działania i w pełnym rynsztunku, a praca wymaga założenia sterylnych rękawiczek medycznych, np. przy zabiegach kosmetycznych, czy wytwarzaniu maści bądź leków, to konieczna jest ponowna dezynfekcja rąk. Wtedy można już bez przeszkód założyć rękawiczki. W przypadku pracy na produkcji żywności muszą to być rękawiczki dopuszczone do pracy z żywnością. Przed przystąpieniem do pracy trzeba jeszcze zdezynfekować miejsce robocze, a także sprzęt i odczekać wymagany przez producenta czas. Niektóre rzeczy wymagają również sterylizacji, a tej dokonuje się po skończonej pracy w autoklawach. Sprzęt wielorazowego użytku można również umieścić w specjalnych pojemnikach, po uprzedniej dezynfekcji i przesłać to sterylizacji do szpitala, jeśli pracuje się w innym miejscu.

Przygotowanie do pracy w sterylnych warunkach wymaga odpowiedniego przygotowania, według ustalonego regulaminu. Jego przestrzeganie jest wymagane i może być sprawdzane w czasie inspekcji z sanepidu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *