Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoim domu instalacji fotowoltaicznej i pozyskiwanie bezpłatnej energii elektrycznej. Wynika to przede wszystkim z nieustannych podwyżek cen energii – prąd drożeje z każdym rokiem. Do montażu potrzebujesz tylko dachu lub wolnej przestrzeni obok budynku.
Moduły fotowoltaiczne absorbują energię słoneczną i zmieniają ją w prąd stały, a inwerter przekształca go na prąd zmienny, którym zasilamy urządzenia domowe. To odnawialne źródło energii, które pozwoli Ci zdecydowanie zredukować rachunki za energię elektryczną. Oto sześć powodów, dla których warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne.
Spore oszczędności na rachunkach za prąd
BOŚ przeliczył, w jakim stopniu panele fotowoltaiczne pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne czteroosobowej rodziny, która zużywa około 5000 kWh rocznie.. Z badań wynika, że jest to aż 90%! Niemal każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej jest podłączony do sieci, by mieć gwarancję bezpieczeństwa nawet w sytuacji awarii czy gorszego nasłonecznienia. Z konwencjonalnego źródła prądu będziesz jednak korzystać w ograniczonym zakresie, co umożliwia sporą redukcję kosztów. Według badań BOŚ po instalacji systemu o mocy 5 kWp rocznie za energię zapłacisz… 275 złotych! W rok zaoszczędzisz około dwóch tysięcy złotych. Nie dotyczą Cię już takie kwestie, jak podwyżki cen prądu czy przerwy w dostawach. Zwrotu inwestycji możesz się spodziewać w ciągu 5-7 lat.
Dbasz o środowisko
Weźmy jeszcze pod uwagę ekologię. Polska do zasilania elektrowni wykorzystuje przede wszystkim węgiel, który nie tylko trzeba wydobyć i spalić, ale także przetransportować. To powoduje stałe wytwarzanie dwutlenku węgla, szkodliwego dla atmosfery i prawdopodobnie odpowiedzialnego za zmiany klimatyczne. W przypadku energii słonecznej takiej emisji nie ma. W ciągu roku na każdy metr kwadratowy w Polsce pada energia o wartości około 1000 kWh. Fotowoltaika jest bezemisyjna i przyjazna dla środowiska, tymczasem paliw kopalnych starczy na, w świetle badań naukowców, około 40 lat.
Dofinansowania do instalacji
Jeśli nie przekonuje Cię szybki zwrot i obawiasz się ceny instalacji, możesz skorzystać z dofinansowania. Największym zainteresowaniem cieszy się „Mój Prąd”, czyli jednorazowa dotacja w kwocie 5000 złotych. Obecnie trwa drugi nabór do wyczerpania środków. Dofinansowań jest znacznie więcej – niektóre mają zasięg regionalny, inne krajowy. Firmy sprzedające instalacje fotowoltaiczne często oferują pomoc w wypełnieniu formalności do uzyskania dotacji. Skorzystanie z dofinansowania umożliwia szybszy zwrot kosztów.
Niewymagająca konserwacja
Panele tak naprawdę wystarczy myć. Nie są niezbędne żadne inne zabiegi konserwacyjne – dwa do trzech razy w roku zleca się zewnętrznym firmom dokładne i delikatne mycie paneli, by usunąć z nich kurz i inne zabrudzenia. Można to także zrobić we własnym zakresie. Dzięki temu szybko wzrasta wydajność produkcji prądu, dlatego warto to robić regularnie. Jeśli będziesz o tym pamiętać, Twoje panele mogą Ci służyć przez długi czas. Poprawne zainstalowanie paneli jest gwarancją wieloletniej bezawaryjnej pracy.
Łatwiejsza sprzedaż domu
W ostatnich latach zainteresowanie fotowoltaiką znacznie wzrosło. Przekłada się to także na takie sytuacje, jak sprzedaż domu. Potencjalny nabywca, mając możliwość zakupu domu z panelami słonecznymi, chętniej się na niego zdecyduje niż podejmie instalacji samodzielnie. Dlatego możesz umieścić koszty zakupu i montażu paneli w cenie budynku, dzięki czemu łatwiej znajdziesz nabywcę.
Możliwość sprzedawania nadwyżek energii
Każdy właściciel instalacji może oddawać nadwyżki pozyskanej energii do sieci. Szczegółowe przepisy określa odpowiednia ustawa, w dużym uproszczeniu – jeśli masz instalację do 10 kW i wyprodukujesz 1000 kWh nadmiarowej energii, dostawca prądu ma obowiązek oddać Ci 800 kilowatogodzin. Przydaje się to w nocy, kiedy panele nie pracują. Możesz także wyposażyć instalację w akumulator (magazyn energii) i gromadzić nadwyżki.
Przekonują Cię te argumenty? Koszt inwestycji może wydawać się duży, ale szybko się zwraca, a oszczędności są spore. Jeśli masz jeszcze wątpliwości, skonsultuj się z przedstawicielami firmy FlexiPower Group, czyli dostawcy kompleksowych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika i pompy ciepła) i spytaj o indywidualną wycenę z uwzględnieniem odpowiedniej mocy, której potrzebuje Twój dom.