Akumulatorowa zakrętarka udarowa – do czego służy?

Zakrętarki nie są tak popularnymi elektronarzędziami, jak wkrętarki, a to błąd. Tam, gdzie nie poradzi sobie tradycyjna wkrętarka, sprawdzi się na pewno akumulatorowa zakrętarka udarowa. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na temat takiego narzędzia.

Ręczne wkręcanie śrub lub wkrętów zastępowane jest coraz częściej przez elektronarzędzia. To nie tylko znacznie ułatwia pracę, ale również ją przyspiesza. Nie ma powodu, żeby używać prostego, ręcznego wkrętaka zamiast wkrętarki lub zakrętarki. Szczególnie ta ostatnia jest ciekawym urządzeniem. Rzadko się o niej wspomina, ponieważ jest profesjonalnym narzędziem i najczęściej nie znajdziemy jej w domowym, hobbystycznym warsztacie. Tymczasem zakrętarka to funkcjonalne urządzenie, doskonale sprawdzające się przy wkręcaniu i wykręcaniu wkrętów oraz śrub nawet w najtwardszych powierzchniach. Mało tego, akumulatorowe modele zakrętarek są wygodne i łatwe w użyciu, a do tego są lekkie i zapewniają dużą mobilność. Co ciekawe, wiele osób myli zakrętarki z wkrętarkami. Należy zatem wyjaśnić, jakie są między nimi różnice. Podpowiemy także, kiedy warto użyć zakrętarki.

Czym różni się zakrętarka od wkrętarki?

Do czego służy zwykła wkrętarka, zapewne większość osób się orientuje. Wynika to z faktu, że wkrętarka należy do jednych z najpopularniejszych elektronarzędzi. Można ją znaleźć nie tylko wśród wyposażenia profesjonalisty, ale także w wielu domowych warsztatach majsterkowiczów. Nic dziwnego, to bardzo przydatne urządzenie. Wkrętarka służy po prostu do wkręcania wkrętów i śrub. Można ją jednak wykorzystać także do drobnego wiercenia lub nawiercania otworów w czasie prac stolarskich. Końcówki wkrętarki można bardzo łatwo wymieniać i wykorzystywać szeroki wachlarz bitów czy wierteł. Najpopularniejsza wersja wkrętarki to urządzenie zasilane akumulatorem. Dzięki temu użytkownik zyskuje swobodę działania i mobilność. Właśnie takie wkrętarki są najpopularniejsze.

Czym zatem różni się zakrętarka od wkrętarki? To przede wszystkim dużo mocniejsze narzędzie, którego używa się przy wymagających pracach. Można pokusić się o stwierdzenie, że zakrętarka jest bardzo mocną wkrętarką. Silnik zakrętarki jest na tyle mocny, że potrafi wytworzyć bardzo dużą siłę nacisku na wkręt. Niestety, w tym narzędziu prędkość obrotowa jest przeważnie dość mała. Najczęściej używane są akumulatorowe zakrętarki udarowe.

Udar obrotowy i moment obrotowy

Jedną z najważniejszych cech zakrętarki jest udar obrotowy. W przeciwieństwie do wiertarek, gdzie udar wprawia wiertło w ruch do przodu i do tyłu, w zakrętarkach mamy do czynienia z udarem obrotowym. Jak to działa? Udar w zakrętarce włącza się automatycznie. Dochodzi do tego w chwili, gdy powstaje maksymalny opór wkrętu określony dla danego modelu zakrętarki. Wtedy napęd synchroniczny przechodzi w skokowy. Pierwsza faza działania zakrętarki to zatem bardzo szybki ruch obrotowy, który w kolejnej fazie znacznie się zmniejsza i włącza się udar. Wtedy opór wkrętu zostaje bardzo szybko pokonany.

Kolejna ważna kwestia w przypadku zakrętarki to moment obrotowy. Problem w tym, że czasami lepiej sprawdza się większy moment obrotowy, a czasami korzystniejszy jest mniejszy. Duży moment obrotowy pozwala wkręcać duże śruby i wkręty. Jednak przy cienkich wkrętach zbyt duża prędkość obrotowa kończy się zazwyczaj uszkodzeniem płaszczyzny, do której jest wkręcana śruba. Najlepiej znaleźć w tym przypadku złoty środek i postawić na modele uniwersalne zakrętarek lub mieć dwa różne narzędzia do wkręcania.

Do czego wykorzystać zakrętarkę?

Zakrętarkę udarową najlepiej używać tam, gdzie zwykła wkrętarka nie poradzi sobie z montażem. Najczęściej będzie to profesjonalne zastosowanie na budowach i przy wymagających remontach, a także w warsztatach. Tylko zakrętarka potrafi przebić bardzo twardy materiał. Duży moment obrotowy umożliwia wkręcanie dużych śrub nawet w gruby beton. Takie narzędzie umieści wkręty bez problemu w stali i w powierzchniach z blachy. Zakrętarka udarowa jest nieoceniona przy odkręcaniu zapieczonych śrub, a nawet przy wkręcaniu wkrętów samogwintujących. W przypadku tych ostatnich najlepsi producenci wyposażają zakrętarki w specjalny program uruchamiany jednym przyciskiem. Zakrętarka doskonale sprawdzi się przy pracy z twardymi, wymagającymi powierzchniami. Warto o tym pamiętać, planując takie działania remontowe.

Nie bez znaczenia jest fakt, że zakrętarka udarowa może pracować bez problemu ze znormalizowanymi bitami – końcówka wrzeciona ma przekrój sześciokątny. Zdarza się jednak, że przekrój jest kwadratowy, co wymaga użycia specjalnego adaptera do standardowych bitów.

Zakrętarka to bez wątpienia elektronarzędzie wprost stworzone do ciężkich i trudnych prac. Dzięki udarowi poradzi sobie z nimi bez większego wysiłku, błyskawicznie. Do tego zasilanie akumulatorowe daje dużo swobody i pozwala skupić się na zadaniu, zamiast myśleć o tym, jak daleko jest do najbliższego gniazdka elektrycznego. Warto wyposażyć swój warsztat w zakrętarkę i przyspieszyć pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *