Balustrady szklane balkonowe – nowy trend wśród deweloperów

Do niedawna balustrady balkonowe zrobione były na bazie metalu i betonu. Te ciężkie i surowe konstrukcje na sczeszcie odchodzą już do lamusa, a ich miejsce zajmuje estetyczne i trwałe szkło.

Szklana subtelna elegancja

Patrząc na balustrady wykonane z takiego materiału, ma się wrażenie lekkości konstrukcji i przede wszystkim docenia się jej piękno. Do ich niewątpliwych zalet można zaliczyć także m.in. ciekawy design i uniwersalność. Tego typu balustrady dopasują się bez problemu do różnych stylizacji balkonu, z wyjątkiem stylu eko i tych, bardziej związanych naturą. Balustrady szklane balkonowe wyglądają bardzo nowocześnie, minimalistycznie i są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz mechaniczne uszkodzenia. Dzięki takiemu surowcowi, jakim jest szkło, powierzchnia balkonowa zostaje wizualnie poszerzona, a barierki stwarzają wrażenie niewidocznych. Światło przenikające przez szklaną powierzchnię tworzy niezwykłe efekty wizualne. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości mimo tego, że na szkle uwidaczniają się zacieki. Szkło nie absorbuje brudu oraz tłuszczu, dlatego rozlana kawa czy sos nie zagrażają w żadne sposób szklanym balustradom. Wystarczy mokra ściereczka i detergent, który służy do mycia szyb, aby za kilka chwil balustrada przybrała perfekcyjny wygląd.

Istnieje też możliwość montażu balustrad ze szkła kolorowanego. Takie rozwiązanie polecane jest osobom, które chcą stworzyć na swoim balkonie przytulny i intymny kącik wypoczynkowy. Kwestia intymności jest wtedy priorytetowa.

Rodzaje szklanych balustrad

Na rynku dostępne są różne modele szklanych balustrad, dlatego przed kupnem trzeba zrobić głębszy research w celu wyboru tej najodpowiedniejszej. Wśród nich najczęściej pojawiają się:

Balustrady całoszklane

To niezwykle nowoczesne i designerskie rozwiązanie. Innymi słowy są to balustrady samonośne, nie opierają się na słupkach, ale mogą być mocowane liniowo w profilach aluminiowych, bądź do boku stropu rotulami. Balustrady całoszklane wyglądają unikalnie i tworzy jednolitą taflę o wybranym zabarwieniu. Szkło w tym przypadku musi być wyjątkowo wytrzymałe. Montuje się je do stropu za pomocą łączników liniowych bądź punktowych. Tego typu balustrady powinny być wykonywane tylko i wyłącznie przez doświadczoną ekipę fachowców, ponieważ zakładanie ich do najprostszych nie należy.

Balustrady na słupkach

To jednak wciąż najczęściej wybierane rozwiązanie przy szklanych balustradach. Słupki zapewniają stabilność, ponieważ na nich spoczywa całe obciążenie. Pełnią też rolę dekoracyjną, ponieważ mogą być wykonane z przeróżnych materiałów, definiujących styl balkonu. Często wybierane są słupki zrobione na bazie drewna i ze stali, ale też z żeliwa i kamienia. Słupki montowane są również na kilka sposobów – do ścian bocznych, płyt balkonu czy słupów nośnych.

Balustrady na rotulach

Niezwykle eleganckie, ładnie prezentują się wizualnie ze względu na minimalistyczny stylowy wygląd. Są też praktyczne, stabilne i bezpieczne, a ich przekrój jest zazwyczaj okrągły lub kwadratowy. Mocowane są w dwu miejscach – do szyby za pomocą wywierconego otworu oraz do podłoża przy użyciu kotwy. Odległość miedzy rotulami może być różna, w zależności od grubości szkła i szerokości balustrady. Szkło umieszcza się na nich odpowiednim dystansie od podłoża ze względów praktycznych, ale i estetycznych (lepszy dostęp przy czyszczeniu). Dostępne są także wersje reagujące odległość miedzy podłożem a szkłem. Takie modele najczęściej montuje się, na balkonach, na których podłoże pozostawia wiele do życzenia. Dzięki nim można bez problemu zatuszować nierówności. Tak samo tego typu rotule wykorzystywane są w przypadku braku pochwytu na górnej krawędzi szkła.

Oczywiście istnieje również możliwość doboru odpowiedniego rodzaju szkła. Może być ono zwykłe, albo hartowane, czyli o wiele trwalsze i bezpieczniejsze. Często też wybierane jest szkło laminowane foliami EVA, które charakteryzuje się tym, że jest niehigroskopijne.

Bardzo ważne jest to, że montaż balustrady ze szkła daje ogrom możliwości aranżacyjnych. Wpasują się bez problemu w różny styl budownictwa i nadadzą każdemu balkonowi niezwykłej świeżości i elegancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *