Bezpieczeństwo przy naprawie sprzętu elektronicznego

Praca przy dowolnych sprzętach elektronicznych, które zasilane są z sieci 230 V, może być niebezpieczna. Wszystko z powodu potencjalnego zagrożenia porażeniem prądem, które jak wiemy może być tragiczne w skutkach. Na szczęście można znacznie zmniejszyć to ryzyko, jeśli będziemy pracować ostrożnie, a także wyposażymy się z niezbędne urządzenia. Takimi mogą być mierniki napięcia, a także specjalne transformatory.

Często jest tak, że w czasie pracy po prostu musimy włączyć rozebrane urządzenie do prądu, by sprawdzić który element zawiódł i nie działa. Tutaj pojawia się duże ryzyko porażenia, jeśli tylko dotkniemy złego komponentu. Dlatego dobrym pomysłem jest posiadanie specjalnego testera napięcia, którego zaciski biegunowe powiedzą nam, czy dany fragment sprzętu ma na sobie śmiercionośny potencjał elektryczny. W ten sposób można uniknąć bardzo groźnych sytuacji, jednocześnie mogąc dokonać skutecznej diagnozy. To jednak nie wszystko, ponieważ w dalszym ciągu istnieje pewne ryzyko, że zupełnie przypadkowo nasza ręka znajdzie się w niewłaściwym miejscu i do porażenia jednak dojdzie.

Na szczęście i przed powyższą sytuacją możemy się skutecznie bronić. W tym celu stosuje się tak zwane transformatory bezpieczeństwa, które należy włączyć pomiędzy naprawiany sprzęt, a sieć energetyczną. Nie zmieniają one napięcia ani jego częstotliwości, a jedynie powodują odseparowanie punktu neutralnego sieci 230 V. Dzięki temu, jeśli dotkniemy się tylko jednego bieguna wysokiego napięcia, do porażenia nie dojdzie. Stosując ten sprzęt i jednocześnie sprawnie posługując się testerem napięcia, jesteśmy o wiele bardziej bezpieczni. W ten sposób rozmaite urządzenia naprawiane są nawet przez profesjonalnych elektryków i elektroników, którzy mają wieloletni staż w swojej branży. Warto, byśmy brali z nich przykład.

Gdy zamierzamy dokonywać jakichkolwiek napraw samodzielnie, powinniśmy najpierw udać się do dowolnego sklepu elektrycznego i kupić odpowiednie narzędzia. Przyda się miernik napięcia oraz wspomniany tester, który uchroni nas od dotknięcia elementu będącego pod napięciem. Przydadzą się też transformatory separacyjne, które zmniejszą ryzyko dotkliwych konsekwencji porażenia w razie, gdybyśmy jednak przez nieuwagę dotknęli niewłaściwego podzespołu.

Elstyk – profesjonalne akcesoria elektroniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *