Umiejętność spawania i lutowania daje niezależność – możesz naprawić zepsuty sprzęt lub stworzyć własny od podstaw. Sama obsługa urządzeń nie jest trudna. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć na początku, by robić to bezpiecznie.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:
- Jak zabezpieczyć się przed poparzeniami?
- Opary lutownicze – jak chronić swoje drogi oddechowe?
- Bezpieczne preparaty chemiczne do prac lutowniczych
- Jaki sprzęt, czyli najważniejsze na koniec
Jak zabezpieczyć się przed poparzeniami?
Lutowanie wymaga precyzji. Dlatego istnieje pokusa, by do drobniejszych prac zabierać się bez odpowiednich zabezpieczeń. Grube rękawice rzeczywiście mogłyby krępować ruchy przy spawaniu drobnych części, ale już przy większych pracach są podstawą ubioru.
Do spawania warto dodatkowo wyposażyć się w odpowiednie gogle, a przy pracach w terenie czy na wysokościach również kask. Kombinezon to raczej wyposażenie profesjonalnych ekip, ale w przydomowym warsztacie warto mieć chociaż fartuch zabezpieczony przed działaniem ognia.
Opary lutownicze – jak chronić swoje drogi oddechowe?
Podczas lutowania wydziela się sporo toksycznych substancji. Ulatniające się opary topników i innych materiałów są szkodliwe dla zdrowia. Na rynku są dostępne wolnostojące odciągniki oparów, które pochłaniają je na miejscu. W warsztacie można zamontować odpowiedni wywietrznik i filtr powietrza. Więcej o podstawowych i dodatkowych sprzętach, które trzeba mieć w swoim domowym warsztacie, przeczytasz tu: Jak wyposażyć warsztat? Warto sięgnąć do takiego kompendium wiedzy szczególnie przed urządzaniem domowego pomieszczenia do majsterkowania. Niektóre elementy da się wtedy łatwo zamontować. Później wymagałoby to już gruntownego remontu czy wymiany droższych sprzętów.
Bezpieczne preparaty chemiczne do prac lutowniczych
Osobnym tematem są preparaty wykorzystywane do prac lutowniczych. Zdarza się, że beczki czy butelki z toksycznymi preparatami stoją latami w piwnicy lub domowym warsztacie. Przerdzewiała puszka czy dziurawy kanister to zagrożenie nie tylko ze względu na ryzyko pożaru, ale też dzieci i zwierzęta. Nowoczesne warianty dobrych marek są zwykle opracowane również pod kątem jak najniższej toksyczności. Dlatego po kilku latach warto wymieniać komponenty i płyny na takie, które będzie można bezpiecznie przechowywać i wykorzystywać podczas pracy. Kompletując wyposażenie, lepiej kupić nowe preparaty w sprawdzonym sklepie.
Sprzęt, czyli najważniejsze na koniec
Części urazów da się łatwo uniknąć, korzystając z odpowiedniego sprzętu. Tymczasem właśnie na początku przygody ze spawaniem czy lutowaniem w ręce niedoświadczonych spawaczy trafiają najczęściej wadliwe sprzęty. W polskich domach wciąż jeszcze znaleźć można sporo lutownic pamiętających lata 70. czy 80. Niebezpieczne są też produkty anonimowych dostawców z targowisk czy aukcji internetowych.
Korzystając z nich, trzeba sprawdzić okablowanie i wtyczki, a najlepiej przeprowadzić testowe spawanie pod okiem kogoś doświadczonego. W przypadku sprzętów, które są wadliwe na poziomie konstrukcji, wada może ujawnić się w każdym momencie, dlatego lepiej ich w ogóle nie używać. Po tego typu środki ostrożności nie trzeba sięgać w przypadku nowego sprzętu sprawdzonych producentów, dlatego zachęcamy do robienia zakupów w sklepie on-line TME.