Brama ogrodzeniowa z napędem. Jaki napęd wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że warto zainwestować w solidną, estetyczną bramę wjazdową z automatycznym napędem. Pojawia się jednak pytanie- jaki rodzaj bramy i napędu sprawdzi się w przypadku danej posesji? Jako niekwestionowani specjaliści od ogrodzeń postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, które mogą pojawić się już na etapie projektowania ogrodzenia.

Dobór napędu – zasady ogólne

Przede wszystkim należy pamiętać o dobraniu napędu do bramy. Chodzi tu o parametry takie jak jej waga, wielkość, wypełnienie oraz rodzaj konstrukcji. Napęd nie powinien pracować na pełnych obrotach, ponieważ grozi to jego nadmierną eksploatacją, co może prowadzić do kosztownej awarii. Nie bez znaczenia pozostaje także częstotliwość pracy bramy. Domowe posesje, w których brama otwierana jest zaledwie kilka razy w ciągu doby, potrzebują znacznie mniej wymagających napędów niż przedsiębiorstwa czy osiedla. Lekkie, drewniane bramy lub te o ażurowym wykończeniu nie stawiają tak dużego oporu dla podmuchów wiatru, jak konstrukcje o całkowitym wypełnieniu, które potrzebują mocniejszych siłowników.

Rodzaje bram ogrodzeniowych – krótki przegląd rozwiązań

Bramy przesuwne

Jeżeli Twój podjazd jest krótki i chcesz bez ograniczeń korzystać z całej powierzchni posesji, brama przesuwna będzie doskonałym rozwiązaniem. Nowoczesna, niezawodna konstrukcja to nie lada konkurencja dla klasycznych bram dwuskrzydłowych. Koniecznym warunkiem do prawidłowego działania bramy przesuwnej jest odpowiednio długie ogrodzenie, ponieważ podczas otwierania skrzydło chowa się równolegle do linii ogrodzenia po wybranej stronie.

Obecnie odchodzi się od stosowania bram szynowych. Konserwacja szyny była dość kłopotliwa, a wraz z nadejściem zimy nawet nieznaczne zaniedbania blokowały prawidłowe działanie bramy. Lód, śnieg, a nawet zalegające liście skutecznie utrudniały dostanie się na posesję. Polecanym przez nas rozwiązaniem są samonośne bramy przesuwne. Mechanizm działania jest niezwykle prosty, a przy tym niezawodny. Samonośna brama płynnie przesuwa się na łożyskowanych rolkach po szynie jezdnej unoszącej się nad podłożem. To gwarancja swobodnego dostępu do posesji bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Przesuwna brama z powodzeniem zamknie zarówno prywatne posesje, jak i osiedla oraz tereny przynależne do przedsiębiorstw.

Bramy teleskopowe

Nowoczesne bramy teleskopowe producenta MIGAS-DOOR to odpowiedź na potrzeby użytkowników, którzy dysponują posesją o wąskim wjeździe i ogrodzeniu zbyt krótkim na montaż standardowej bramy przesuwnej. Takie rozwiązanie zajmuje bardzo niewiele miejsca, a co najważniejsze nie wpływają na przepływ ruchu wewnątrz posesji. Teleskopowa brama przesuwna o szerokości 4 metrów potrzebuje do swobodnej pracy tylko 3,5 metra wolnej przestrzeni.

Bramy dwuskrzydłowe

Dwuskrzydłowe bramy ogrodzeniowe to klasyka w eleganckim wydaniu. Stosuje się w przypadku głębokich posesji, gdzie otwieranie skrzydeł do wewnątrz nie zakłóca wewnętrznej komunikacji. Takie rozwiązanie spotyka się najczęściej w przypadku rezydencji, nowoczesnych domów i siedzib firm. Nieograniczone możliwości zdobienia oraz imponująca solidność sprawiają, że dwuskrzydłowe bramy rozwierane cieszą się niezwykłą popularnością.

Bramy harmonijkowe

Brama harmonijkowa to ulepszona, składana wersja tradycyjnej bramy dwuskrzydłowej. Powstała z myślą o użytkownikach, którzy dysponują nieco płytszą posesją, ale nie tylko! Tak naprawdę ten rodzaj bramy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pojawiły się przeszkody w zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań. Brama ulokowana w rogu ogrodzenia, brak miejsca wzdłuż linii płotu, a może zbyt krótki podjazd? Dla innowacyjnego projektu, jakim bez wątpienia jest składana brama wjazdowa to nie problem. Kompaktowa, solidna i niezawodna konstrukcja wspaniale sprawdzi się zarówno w przypadku posesji mieszkalnych, jak i osiedli, lokali przemysłowych i firm. Atrakcyjny wygląd idzie w parze z pełnią bezpieczeństwa, a co najważniejsze, bramę harmonijkową można bez przeszkód zautomatyzować.

Kraków – jaki napęd wybrać do przesuwnej bramy ogrodzeniowej?

Wśród polecanych napędów do tego rodzaju bram znajduje się między innymi Sommer STArter. System sprawdzi się w przypadku bram o maksymalnej szerokości nawet 6 m. Użytkownicy pokochali Sommer STArter za niezawodność i prostotę połączoną z nowoczesnością. Napęd wyposażono w funkcję odwrócenia kierunku pracy bramy po wykryciu przeszkody, co niweluje ryzyko przypadkowego przytrzaśnięcia. Przemyślana technologia i materiały najwyższej klasy sprawiają, że napęd nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale także wyróżnia się ponadprzeciętną trwałością. Co ważne, jest niezwykle cichy. Dzięki innowacyjnej funkcji napęd spowalnia, kiedy skrzydło bramy zbliża się do pozycji krańcowej. Sterowanie napędem odbywa się drogą radiową 868,8 MHz z dynamicznie zmiennym kodem Rolling Code. Wygodny pilot jest w pełni odporny na zakłócenia generowane przez stacje pogodowe, czy internet bezprzewodowy. W dobie dbania o klimat bardzo ważna jest także energooszczędność. Transformator z rdzeniem pierścieniowym sprawia, że w stanie czuwania napęd pobiera zaledwie 5W.

W przypadku bram o szerokości do 8 metrów ważących nawet 600 kg świetnie sprawdzi się napęd Sommer RUNer z awaryjnym zasilaniem akumulatorowym. Jeżeli brama przesuwna waży do 800 kg dedykowany dla niej napęd to Sommer RUNer+.

Warto zwrócić także uwagę na napęd BFT Deimos AC A. System zapewniają obsługę bram o masie do 800 kg i cechuje się wysoką bezawaryjnością. Kolorowe złącza ułatwiają montaż. System wzbogacono o radioodbiornik z dynamicznie zmiennym kodem. Ten napęd sprawdzi się doskonale w przypadku bram rezydencjalnych na osiedlach i w firmach, ponieważ mechanizm umożliwia zapamiętanie nawet 63 pilotów. Napęd jest niezwykle mocny i dostosowany do częstej pracy w trybie 10 cykli na godzinę. Prędkość otwierania wynosi 9 metrów na minutę.

Jeżeli szukasz niezawodnego napędu do bramy o masie do 1000 kg, z pomocą przychodzi napęd BFT Ares Ultra BT A. Silnik tego napędu jest zasilany za pomocą napięcia 24V. Napęd wyposażono w centralę sterującą MERAK, która automatycznie dobiera siłę i parametry potrzebne do bezawaryjnej pracy bramy. Dwukanałowy radioodbiornik zabezpieczony kodem zmiennym może zapamiętać nawet 63 piloty. Co ważne, system umożliwia zarządzanie bramą za pomocą wygodnej aplikacji U-CONTROL.
Napęd zapewnia bezawaryjną pracę do 160 cykli/dobę.

Czy wiesz, że…?

Napędy firmy Sommer jako jedne z nielicznych na rodzimym rynku zostały wyposażone w system zdalnego sterowanie kompatybilny z HomeLink. Jeżeli jesteś użytkownikiem auta wyposażonego w system HomeLink od 7 wersji wzwyż, wystarczy odpowiednio zaprogramować przyciski, aby cieszyć się pełnią komfortu i nieograniczonymi możliwościami.

Jaki napęd do ogrodzeniowej bramy rozwieranej?

Bramy skrzydłowe mogą różnić się między sobą rozmiarami, wagą, budową, a przede wszystkim przeznaczeniem. Wyróżniamy dwie główne grupy napędów do bram skrzydłowych- mechaniczne i elektrohydrauliczne. Wśród polecanych napędów mechanicznych warto bliżej przyjrzeć się napędom śrubowym. Wyróżniają się one atrakcyjną ceną, ponadprzeciętną wytrzymałością oraz niezawodnością, dzięki czemu bywają częstym wyborem posiadaczy bram skrzydłowych.

Nie sposób pominąć także napędów podziemnych. Warto jednak pamiętać, że napędy ukryte w gruncie są niezwykle estetyczne, jednak charakteryzują się zaawansowanym montażem, co idzie w parze z wyższą ceną. Popularnym rozwiązaniem są automatyczne napędy z ramieniem łamanym. Dedykuje się je bramom o głębokim nasadzeniu skrzydeł. Warto przywołać tu napęd BFT VIRGO z ramieniem łamanym. Dedykowany jest bramom skrzydłowym o skrzydle do 2 metrów i 200 kg. Innym rozwiązaniem jest Sommer Twist AM wyposażony w lampę ostrzegawczą. Dzięki wielofunkcyjnemu pilotowi można otworzyć tylko jedno skrzydło bramy, aby wjechać na posesję motocyklem lub pilotem.

W przypadku bramy o maksymalnej szerokości skrzydła 2,5 metra oraz masie do 200 kg doskonale sprawdzi się napęd Sommer Twist 200 E. Maksymalny kąt otwarcia wynosi 130°. Siłowniki są zasilane za pomocą napięcia 24 V, co minimalizuje ryzyko porażenia prądem. W pełni bezpieczny i energooszczędny napęd nie wymaga obecności odbojników i umożliwia sterowanie bramą za pomocą domofonu.

Jeżeli potrzebujesz bardzo silnego napędu dedykowanego dużym bramom o szerokości skrzydła do 7m i masie do 1100 kg, polecamy Sommer Twist XL. Niezawodność, energooszczędność i cicha praca to jego cechy charakterystyczne. Można stosować go także do dwuskrzydłowych bram ogrodzeniowych otwieranych na zewnątrz.

Napędy do bram ogrodzeniowych Małopolska – podsumowanie

Wybór renomowanych napędów jest naprawdę imponujący. Skupiamy się na sprawdzonych i cenionych produktach firm Sommer i BTF. Producenci przygotowali szeroki wachlarz produktów, dzięki czemu każdy klient znajdzie napęd idealny do jego wymagań. Nie sposób opisać wszystkich napędów, ponieważ każda brama jest inna i wymaga zastosowania odmiennych rozwiązań. Bez względu na to, jaki rodzaj bramy i napędu Państwo wybiorą, oferujemy nasze fachowe poradnictwo. Z największą przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy dokonać wyboru. Naszą misją jest dostarczanie klientom solidnych bram z niezawodnymi napędami, które będą w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *