W obiektach przemysłowych konieczne jest zastosowanie bram o nieco większej wydajności niż w prywatnych domach. Co więcej, teren firmowy powinien być także odpowiednio zabezpieczony. Jakie są rodzaje bram przemysłowych? Gdzie stosuje się ich poszczególne typy?
Czym cechują się bramy przemysłowe?
Brama przemysłowa znacznie różni się od klasycznego egzemplarza montowanego na prywatnych, mieszkalnych posesjach. Jest ona większa i wytrzymuje znaczne obciążenie. Trudniej ją także uszkodzić mechanicznie. Zazwyczaj taki produkt jest wyposażony w boczny napęd elektryczny.
Brama przemysłowa musi być dostosowana do znacznie częstszego otwierania i zamykania. Czasem taki produkt jest wyposażony w dodatkowe drzwi, pozwalające na swobodne przechodzenie ludzi bez konieczności otwierania całego skrzydła.
Rodzaje bram przemysłowych
Na rynku można znaleźć bramy wjazdowe przemysłowe o różnych typach. Znaczenie ma przede wszystkim zastosowany rodzaj napędu oraz sama konstrukcja takiego produktu. Wśród dostępnych wariantów bram można wyróżnić takie typy, jak:
- brama segmentowa przemysłowa – składa się z paneli, dlatego można zastosować ją np. w budynkach z przeszklonymi fasadami,
- brama rolowana – zapewniająca dobrą izolację akustyczną i termiczną, stosowana w celu ochronienia wnętrza budynku przed włamaniami oraz działaniem szkodliwych warunków pogodowych,
- brama przemysłowa szybkobieżna – stosowana głównie w przypadku pomieszczeń, w których trzeba zachować określony mikroklimat,
- brama przemysłowa przesuwna – stosowana w przypadku dużych otworów w ścianach, tam, gdzie jest miejsce na umieszczenie skrzydła na ścianie,
- brama przemysłowa harmonijkowa – sprawdza się w przypadku dużych otworów w ścianie, najczęściej w magazynach czy garażach w branży transportowej.
Na rynku można znaleźć również bramy przemysłowe dwuskrzydłowe, jednak cieszą się one mniejszą popularnością niż wspomniane modele. Wymagają one także wygospodarowania dodatkowego miejsca, gdzie po otwarciu całej konstrukcji znajdą się skrzydła. Bramy przemysłowe mogą mieć różne kolory czy wymiary. Czasem pojawia się konieczność zaprojektowania takiej konstrukcji na indywidualne zamówienie, ze względu na nietypowy układ budynku.
Gdzie stosuje się bramy przemysłowe?
Bramy wjazdowe przemysłowe mają różne zastosowania. Pojawiają się one w przypadku wielu obiektów firmowych, niezależnie od ich wielkości czy typu prowadzonej działalności. Najczęściej wykorzystuje się je jako:
- bramy serwisowe w warsztatach,
- bramy wjazdowe do podziemnych garaży,
- bramy w centrach logistycznych i magazynach,
- bramy w halach przemysłowych,
- bramy wjazdowe dla pojazdów rolniczych w gospodarstwach.
– W każdej branży można wykorzystać dowolny typ bramy. Najczęściej jednak wybór powinien zależeć od częstotliwości korzystania z produktu oraz uwarunkowań samego obiektu. Nie wszędzie jest bowiem miejsce na zainstalowanie bramy przesuwnej lub dwuskrzydłowej – tłumaczy specjalista z firmy BramTECH.
Ogromne znaczenie ma także odporność wybranej bramy na intensywną eksploatację. We wspomnianych branżach otwieranie i zamykanie takiej konstrukcji następuje nawet kilkaset razy dziennie. Z tego powodu bramy przemysłowe muszą być znacznie bardziej wytrzymałe niż te stosowane w prywatnych domach.