Prawidłowe i efektywne spalanie odbywa się w obecności tlenu. Paleniska kominków pobierają go ze swojego otoczenia. Aby proces przebiegał sprawnie, a co najważniejsze, również bezpiecznie dla domowników, niezbędne jest zadbanie o to, by tego tlenu nie zabrakło.
Wlot powietrza do kominka
Urządzenia grzewcze w naszym otoczeniu w procesie prawidłowego spalania zużywają znajdujące się w ich otoczeniu powietrze. Powietrze takie może pochodzić z umieszczonego przed paleniskiem przewodu doprowadzającego powietrze z zewnątrz lub też bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajduje.
O wytłumaczenie zagadnienia poprosiliśmy Pana Andrzeja Słoninkę, właściciela firmy montującej kominki sloninka.pl „Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak wiele tego powietrza kominek potrzebuje. Aby to unaocznić posłużymy się przykładem, w którym kominek będzie posiadać przewód odprowadzający spaliny (komin) o średnicy 25-30 centymetrów i wysokości 8 metrów. Szybkość odprowadzania spalin w takim kominie wynosi kilka metrów na sekundę, zatem powietrze w pomieszczeniu o wymiarach 6 metrów na 4 metry oraz wysokości 2,5 metra (60 m3) zostanie całkowicie wymienione w zaledwie 5 minut, przy założeniu że kominek pracuje pełną mocą. Kominek wymusza napływ tego powietrza z zewnątrz. Dzieje się to za pośrednictwem otworów wentylacyjnych, mikroszczelin w ramach okiennych, otworami pod drzwiami.”
Pobierane przez palenisko powietrze praktycznie natychmiast, niestety wraz z ciepłem spalania, jest odprowadzane na zewnątrz przez przewód spalinowy. Efektem tego jest mało efektywne ogrzewanie pomieszczenia.
Którędy doprowadzić powietrze do kominka?
Okazuje się, że przewód doprowadzający powietrze do paleniska to nieodzowny element jego wyposażenia. Dotyczy to zarówno stosunkowo niewielkich palenisk kominków, jak i całkiem sporych pieców na różnego rodzaju paliwa. Dolot powietrza do paleniska najwygodniej jest poprowadzić w podłodze. Do konstrukcji takiego dolotu można użyć specjalnych, dostosowanych do tego celu elementów systemu. Elementy takie charakteryzują się specjalną konstrukcją, łatwym montażem oraz odpowiednią przepustowością. Otwór doprowadzający powietrze może zostać umieszczony w miejscu niewidocznym dla domowników czy gości. Ważne jest, by znalazł się w pobliżu paleniska, tak by to z niego palenisko czerpało tlen niezbędny w procesie spalania.
W przypadku montażu kominka na ścianie zewnętrznej stosuje się czasem rozwiązanie, którym jest po prostu dodatkowy otwór w ścianie zewnętrznej. Otwór oczywiście jest dodatkowo zabezpieczony kratką, ale rozwiązanie to nie jest optymalne z oczywistych względów. Otwór w ścianie zimą upodobni się do stale otwartego okna. A chyba nikt nie wyobraża sobie grzania zimą pomieszczeń, w których zostawiliśmy otwarte okna.
Doprowadzenie powietrza do kominka za pomocą umiejscowionego w podłodze kanału wentylacyjnego to najbardziej wydajna i optymalna pod względem grzewczym opcja zapewnienia palenisku odpowiedniej ilości tlenu do efektywnego spalania dostarczonego paliwa.