Instalacja fotowoltaiczna to coraz bardziej powszechny i popularny temat, poruszany zwłaszcza wśród nowych inwestorów, planujących budowę własnego domu. Skąd takie zainteresowanie fotowoltaiką? Prawdopodobnie stąd, że w związku z rosnącymi kosztami utrzymania domu i rodziny, każdy z nas poszukuje oszczędności i sposobu, który pozwoli mu te koszty nieco obniżyć. Fotowoltaika jest jednym z nich. Instalacja fotowoltaiczna pozwala bowiem czerpać energię elektryczną z niewyczerpalnej energii słonecznej, co daje nam szansę na darmowy prąd we własnym domu. W jaki sposób to możliwe i jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa?
Aby zrozumieć zasadę działania instalacji fotowoltaicznej, musimy zacząć od początku, czyli od poznania jej budowy. W skład instalacji wchodzą przede wszystkim panele fotowoltaiczne, których to zadaniem jest pobieranie energii słonecznej. Panele najczęściej montowane są na dachach budynków od tej strony, która gwarantuje największe i najdłużej dzienne nasłonecznienie. Nad bezpieczeństwem paneli czuwają specjalne obudowy, chroniące je przed czynnikami zewnętrznymi. Większość paneli wypełniona jest krystalicznym krzemem, który charakteryzuje się bardzo dużą czystością. W procesie pozyskiwania energii elektrycznej z energii słonecznej promienie słoneczne padające na ogniowo gdzie znajdują się dwie warstwy dodatnia i ujemna wywołują między warstwami różnice potencjałów, obwód zakończony jest odbiornikiem i w ten właśnie sposób, dochodzi do przepływu prądu. Tak powstały prąd jest to jednak prąd stały, natomiast w naszych domowych gniazdkach znajduje się prąd zmienny, aby możliwe było więc korzystanie z prądu wytworzonego dzięki panelom, konieczna jest zamiana prądu stałego na napięcie zmienne. To zadanie należy do inwertera, czyli inaczej falownika, który zmienia prąd stały w prąd zmienny w takiej postaci, jaka występuje w domowej instalacji elektrycznej. Tak zmienione napięcie, może być już odbierane przez urządzenia elektryczne w danym budynku.
Instalacja niezależna czy instalacja sieciowa – które rozwiązanie jest lepsze?
Instalacja paneli słonecznych może być wykonana na dwa sposoby – niezależnie lub sieciowo. Co to oznacza? W pierwszym przypadku instalacja nie jest połączona z siecią elektroenergetyczną, a nadwyżki prądu, które wyprodukuje instalacja, magazynowane są w specjalnych akumulatorach tak, aby można było w nich skorzystać na przykład w nocy. Ten rodzaj instalacji jest bardziej kosztowny, ponieważ wymaga zakupu wspomnianych akumulatorów. Drugi rodzaj instalacji – sieciowy zakłada podłączenie jej do sieci elektroenergetycznej. Oznacza to, że w przypadku produkcji nadwyżki energii elektrycznej jest ona przesyłana do sieci, właściciel staje się jednocześnie producentem energii, za co otrzymuje rekompensatę finansową. Aby korzystać z instalacji sieciowej, musimy wyposażyć się w dwukierunkowy licznik energii elektrycznej, niezbędny do kontrolowania ilości energii, jaką oddajemy i pobieramy z sieci.