Co to jest prąd budowlany?

Budując dom jednorodzinny potrzebujemy prądu, który pozwoli na obsłużenie pracujących na terenie inwestycji maszyn. Rozwiązaniem bywa skorzystanie z agregatu lub z prądu budowlanego. Czym jednak jest prąd budowlany i z jakimi kosztami wiąże się jego podłączenie? Odpowiadamy!

Czym jest prąd budowlany?

Prąd budowlany to osobna taryfa energii elektrycznej oznaczona symbolem C, podobnie jak energia elektryczna dla firm. Sprzedawca dostarcza go na teren budowy domu, gdzie służy on w obsłudze urządzeń wykorzystywanych w pracach budowlanych i montażowych. Prąd budowlany dostarczany jest do klienta za pośrednictwem przyłącza tymczasowego. Używanie energii ze standardowego przyłącza dla gospodarstw domowych jest nielegalne, chociaż z technicznego punktu widzenia możliwe.

Czy można budować dom nie korzystając z prądu budowlanego?

Niekiedy można się spotkać z sytuacją, w której prąd czerpany jest z sąsiedniej posesji. Takie rozwiązanie jest jednak nielegalne i grozi karą zarówno dla klienta odbierającego, jak i użyczającego energię elektryczną. Alternatywę dla prądu budowlanego może stanowić wykorzystanie agregatu prądotwórczego. Ta metoda bywa jednak kłopotliwa, ponieważ agregat wymaga stałego zasilania paliwem, które należy dostarczać na teren budowy. Poza tym nawet najdrobniejsza praca z udziałem urządzenia elektrycznego będzie wymagała uruchomienie agregatu, co jest raczej nieopłacalne.

Dlaczego prąd budowlany jest droższy od prądu dla gospodarstw domowych?

Prąd budowlany, oznaczony taryfą C, kosztuje zwykle tyle samo, co energia elektryczna dla przedsiębiorstw. Wynika to z faktu, że urządzenia wykorzystywane przy budowie i wykańczaniu nieruchomości pobierają bardzo często znacznie więcej energii niż sprzęty spotykane w gospodarstwach domowych. Ten rodzaj prądu odznacza się wyższą mocą umowną, co ogranicza ryzyko przeciążenia sieci.

Jak obniżyć rachunki za prąd budowlany?

Klienci, którzy potrzebują prądu budowlanego do realizacji swojej inwestycji mają na szczęście wybór w postaci różnych sprzedawców energii. Wśród nich warto poszukać najkorzystniejszej oferty, dzięki której może okazać się, że koszt energii elektrycznej nie będzie tak wysoki, jak mogłoby się wydawać. Więcej na temat optymalizacji opłat za energię elektryczną można przeczytać na stronie https://poprostuenergia.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *