Co warto wiedzieć o solarnych lampach ogrodowych?

Oświetlenie solarne zyskuje na popularności. Bardzo często wybiera się je do ogrodu. Nic jednak dziwnego – jest ekologiczne, ekonomiczne i może stanowić ozdobę. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne wyposażone są w panel fotowoltaiczny, który zbudowany jest z półprzewodników. Znajdujące się w niej elektrony wybijają światło słoneczne. Wymusza ono ruch elektronów o określonym napięciu, które skierowane jest bezpośrednio do odbiornika. W tym wypadku odbiornikiem jest akumulator. Zamontowany czujnik otwiera obwód zasilania, co powoduje, że prąd zaczyna przepływać bezpośrednio z baterii do źródła światła – diody LED. Dzięki temu wydłuża się czas świecenia lampy solarnej przy niskim poborze prądu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy solarnej ogrodowej?

Wybierając lampy solarne do ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim oprawa takiego urządzenia powinna być wykonana z mocnych i wytrzymałych materiałów dobrej jakości. Jeśli zdecydujemy się na te tańsze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w krótkim czasie przestaną świecić. Wtedy będzie trzeba kupić nowe, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Oprawy lamp solarnych do ogrodu powinny być szczelne. Z pomocą przychodzi tu dwucyfrowy symbol IP, który informuje o poziomie ochrony oprawy przed wnikaniem:

  • pyłu – pierwsza cyfra od 0 do 6
  • cieczy – druga cyfra od 0 do 8.

Oprawa urządzeń musi być wykonana z materiałów, które nie korodują. Warto pamiętać, że pod zadaszeniem nie ma dostępu do słońca.

Jakie lampy solarne wybrać do ogrodu?

Kupno lamp solarnych jest uzależnione od miejsca, gdzie dane urządzenie ma być zainstalowane oraz od gustu osoby wybierającej. Wyróżniamy lampy solarne najazdowe, które mogą doskonale oświetlać wjazdy do garażu, schody, tarasy lub ścieżki. Można je także zamontować bezpośrednio w kostce brukowej, chodniku lub w ziemi. Tego rodzaju lampy są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Bardzo często emitują barwione światło.

Lampy solarne stojące mogą przybierać różne formy.

Gdzie umieścić solarną lampę ogrodową?

Podczas montowania lamp solarnych ogrodowych, warto pamiętać o kilku sprawach. Niezwykle ważne jest natężenie światła słonecznego. Miejsce, gdzie zainstalujemy lampę LED-ową, powinno być dobrze nasłonecznione. Jest to konieczne, aby akumulator w pełni się naładował. W zacienionych miejscach lampa solarna może nie świecić tak długo, jak byśmy tego oczekiwali.

Jeśli oprócz lampy solarnej mamy w ogrodzie inne źródła światła, dobrze jest zachować odpowiednie odległości między nimi. Gdy lampy LED-owe będą stały zbyt blisko światła, po zapadnięciu zmroku mogą się nie włączyć. Wymagany odstęp to 1,5 metra.

Najlepiej jest zamontować lampy solarne od strony południowej, gdyż tam najintensywniej świeci słońce.

Lampy solarne LED-owe to doskonałe rozwiązanie do ogrodu. Są ekonomiczne, niezwykle funkcjonalne, a przy tym wszystkim bardzo estetyczne. Można je umieścić w skupiskach kilku takich samych lub podobnych elementów, ale mogą być też pojedynczą ozdobą. Warto dodać, że emitują ciepłe światło, które nie wpływa niekorzystnie na wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *