Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy dachu?

Budowa domu to znaczna inwestycja. Z tego względu każdy aspekt należy dobrze przemyśleć, by był on funkcjonalny, trwały i mieścił się w zakładanym budżecie. Wybory poczynione na etapie budowy będą miały wpływ na przyszły wygląd domu, zatem należy je dobrze przemyśleć. Ważnym aspektem budynku jest jego dach. Co zatem należy wiedzieć przed rozpoczęciem jego budowy?

Projekt dachu

Wybranie projektu dachu jest pierwszym etapem prac. Należy pamiętać, że projekt nie tylko określa, jak ma wyglądać cały dom, ale opisuje także materiały, jakie zostaną wykorzystane do budowy, wskazuje, jaka będzie powierzchnia dachu czy kąt jego nachylenia. Wybierając projekt naszego wymarzonego domu, należy rozważyć elementy takie jak:

  • kształt dachu,
  • rodzaj pokrycia dachowego,
  • rynny,
  • doświetlenie poddasza.

Kształt dachu

Podstawowym elementem, o jakim musimy zdecydować, jest kształt dachu. Konstrukcja dachowa może być dwuspadowa, czterospadowa, płaska, z załamaniami lub inna. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz potrzeb. Należy przy tym pamiętać, że czasem kształt dachu zostaje nam narzucony przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub przez warunki zabudowy. Zdarza się bowiem, że w konkretnym miejscu możemy zbudować jedynie dom dwuspadowy z określonym kolorem dachówek, np. ciemnoczerwonym. Tego typu informacje musimy koniecznie sprawdzić jeszcze przed przystąpieniem do wyboru projektu. W przeciwnym razie może okazać się, że znajdziemy wymarzony projekt, a organ nie wyda pozwolenia na budowę domu według tego projektu, co z pewnością będzie olbrzymim zawodem.

Wybierając projekt warto mieć także na względzie, że im bardziej skomplikowana będzie bryła wyszukanego przez nas budynku, tym bardziej skomplikowana będzie budowa dachu. To z kolei wiąże się z wyższymi kosztami, zatem przy ograniczonym budżecie lepiej zdecydować się na prosty dom. Ponadto, jeżeli zależy nam na użytkowym poddaszu, lepiej poszukiwać budynku o dachu dwuspadowym. Przy dachach wielospadowych znacznie trudniej jest bowiem wygospodarować odpowiednią powierzchnię użytkową na poddaszu, gdyż budowa tego typu dachu wymaga zastosowania wielu ścianek kolankowych, co powoduje występowanie skoków i załamań. To natomiast doprowadzi do trudności w funkcjonalnym i estetycznym umeblowaniu pomieszczeń.

Wybierając natomiast dach dwuspadowy, należy rozważyć, czy chcemy zabudować elementy więźby dachowej, czy też pozostawić je nieosłonięte. Drugi sposób może nadać pomieszczeniu walorów estetycznych, a pomieszczenia pozostaną większe, jednak znacznie trudniejsze będzie ich odpowiednie ogrzanie.

Jeżeli wybrałeś już projekt, ale nie wiesz, na jakie wiązary dachowe się zdecydować, warto skontaktować się z producentem np. Kasmo, zajmującym się sprzedażą tych elementów. Będzie on potrafił doradzić Ci w odpowiedni sposób, a także zamontować wybrany przez Ciebie produkt.

Rodzaj pokrycia dachowego

Materiał, z jakiego zbudowane będzie pokrycie dachowe, ma niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd dachu. Do pokrycia najczęściej stosuje się dachówki, blachodachówki oraz blachę. Na etapie wyboru projektu nie musimy być jeszcze zdecydowani co do koloru pokrycia (o ile nie jest narzucony przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego), jednak powinniśmy już wiedzieć, jakiego rodzaju materiał będzie zastosowany. W przypadku pokrycia dachu dachówką jego konstrukcja musi być bowiem mocniejsza, a poszczególne elementy grubsze. W zależności od materiału wybranego do pokrycia dachu inny będzie także rozstaw krokwi oraz rodzaj wstępnego pokrycia.

Rynny i doświetlenie poddasza

System rynien musi być odpowiednio dobrany do rodzaju pokrycia dachowego, kształtu całego budynku oraz jego stylistyki. Najczęściej występują bowiem tradycyjne, półokrągłe rynny o kolorze podobnym do koloru dachu. Jeżeli jednak chcemy wprowadzić trochę nowoczesnego designu, możemy zdecydować się na rynny kwadratowe, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.

Nie mniej ważne jest rozważenie, w jaki sposób doświetlane będzie poddasze. Chodzi tu przede wszystkim o okna dachowe. Ostateczny rodzaj okien możemy wybrać co prawda dopiero przy ich montażu, jednak na etapie budowy (w tym także wybierania projektu) musimy być zdecydowani, jakiego typu oraz jakiej wielkości okna mają występować w naszym domu.

Wybór projektu naszego wymarzonego domu wydaje się być czystą przyjemnością. Na tym etapie należy jednak rozważyć wiele ważnych elementów, gdyż będą one determinowały cały późniejszy wygląd budynku, a także jego funkcjonalność. Do wyboru projektu trzeba więc podejść bardzo odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *