Co zrobić z nadmiarem energii, który wytwarza nasza instalacja fotowoltaiczna?

Zainteresowanie odnawialnym źródłem energii jakim jest fotowoltaika, cały czas wzrasta. Na montaż paneli fotowoltaicznych decydujemy się przede wszystkim ze względu na możliwości, które oferuje nam własna słoneczna elektrownia przydomowa. Głównymi zaletami posiadania takiej instalacji są m.in. oszczędzanie na rachunkach za prąd oraz ochrona środowiska. Wybierając wielkość i moc instalacji paneli słonecznych, kierujemy się naszymi potrzebami energetycznymi. Może jednak zdarzyć się tak, że nie tylko pokryjemy swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną, ale i wyprodukujemy jej nadmiar. Co w takim wypadku zrobić z nadwyżką energii, którą wytworzyła nasza instalacja fotowoltaiczna?

Sprzedaż energii do sieci

Osoba fizyczna

Osoby fizyczne są prosumentami, czyli producentami energii elektrycznej i jej konsumentami jednocześnie. Takie podmioty nie mogą sprzedawać wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne nadmiaru energii elektrycznej, w znaczeniu takim, że otrzymują za nią zapłatę od sieci energetycznej. Prosumentów obejmuje system upustów. W przypadku instalacji on-grid nadwyżka energii, którą wytworzy nasza elektrownia przydomowa, jest automatycznie pobierana przez sieć energetyczną, do której jesteśmy podłączeni. System upustów polega na tym, że gdy będziemy potrzebować dodatkowej energii elektrycznej, będziemy mogli bezpłatnie pobrać ją od operatora, któremu “sprzedaliśmy” nadwyżkę energii. Wysokość upustu zależy od mocy naszej instalacji fotowoltaicznej. Przy montażu paneli fotowoltaicznych do 10 kW możemy skorzystać z 80% oddanej energii słonecznej, a przy fotowoltaice o mocy powyżej 10 kW do 50 kW pobierzemy 70% przekazanej do sieci energii. Należy pamiętać, że z oddaną nadwyżkę możemy odebrać w ciągu 12 miesięcy od jej dostarczenia. Prąd jest pobierany od operatora automatycznie, gdy go nam brakuje.

Przedsiębiorcy

Dzięki nowelizacji z 2019 roku, firmy mogą starać się o status prosumenta i podobnie jak osoby fizyczne, magazynować nadmiar energii elektrycznej w sieci energetycznej oraz odbierać ją na takich samych warunkach. Wcześniej przedsiębiorcy mogli jedynie sprzedawać wyprodukowany prąd za ustaloną urzędowo cenę. Decydując się na odsprzedaż energii elektrycznej, należy wiedzieć, że stawka energii czynnej, po jakiej sprzedajemy prąd, jest w wysokości tej obowiązującej w minionym kwartale. Jednak może się okazać, że sprzedaż energii elektrycznej przez firmy jest nieopłacalna, ponieważ zużywa jej więcej niż może wyprodukować, a stosunek ceny sprzedaży prądu przez sieć w stosunku do ceny zakupu prądu jest niekorzystny. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem okaże się uzyskanie tytułu prosumenta i możliwość magazynowania nadwyżek, by potem, po odliczeniu przez operatora 20-30% przekazanej energii, bezpłatnie z niej korzystać.

Magazynowanie w akumulatorach

Nadmiar energii elektrycznej, którą wytworzą nasze panele słoneczne, np. od SunCurrent, możemy również magazynować w akumulatorach. Jest to wybór dostępny zarówno w trybie off-grid, przy którym są wręcz wskazane ze względu na brak podłączenia do sieci energetycznej, jak i w trybie on-grid. Dzięki nim nadmiar energii wyprodukowany przez elektrownię przydomową nie musi być pobierany przez operatora. Jednak trzeba mieć na uwadze, że akumulatory nie są tanie i wymagają dodatkowego pomieszczenia do przechowywania.

Nadmiar energii – najlepsze rozwiązanie

Najlepszym rozwiązaniem na nadmiar energii elektrycznej jest montaż paneli fotowoltaicznych odpowiednio dopasowanych mocą do naszych potrzeb. Dzięki temu unikniemy nadwyżek przy produkcji prądu i uda się nam zbilansować energię elektryczną, nie tracąc jej. Dlatego, gdy decydujemy się na panele warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doradzą nam, co będzie odpowiednie dla nas. Dlatego warto korzystać z ofert firm, które zapewnią odpowiednie doradztwo w kwestii wyboru rodzaju paneli słonecznych, miejsca ich montażu oraz pomogą w przygotowaniu dokumentacji potrzebnej dla uzyskania dotacji, z których warto korzystać. Firma SunCurrent, specjalizująca się w fotowoltaice i branży elektronicznej oraz posiadająca duże doświadczenie zapewnia kompleksową obsługę w zakresie sprzedaży, montażu paneli fotowoltaicznych oraz zadań doradztwa. Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, miejmy na uwadze profesjonalne firmy, jak SunCurrent, które mogą wykazać się realizacją wielu różnych projektów, znajomością branży i odpowiednim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *