Bloczki z betonu komórkowego to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych materiałów do budowy obiektów mieszkalnych. Z uwagi na sporą dostępność tego materiału i wiele rozmiarów bloczków, można znaleźć je niemal na każdej budowie. Jak wybór tego materiału wpływa na koszty całej inwestycji? Czy budowa z bloczków komórkowych jest tania?
Stając przed wyborem materiału budowlanego, z którego powstanie szkielet naszego domu, warto zdecydować się na bloczki komórkowe. Ten materiał ma wiele właściwości, które stawiają go wyżej niż tradycyjne cegły. Czy budowa z tego materiału jest tańsza niż stawianie domu w tradycyjny sposób?
Czym są produkty z betonu komórkowego?
Nowoczesne bloczki silka to prefabrykaty, do których wytwarzania stosuje się tylko naturalne materiały. Podobnie jak inne mieszanki betonowe gazobeton uzyskiwany jest w wyniku zmieszania cementu, piasku i wody. Wyjątkową strukturę tego materiału uzyskuje się poprzez wtłoczenie do mieszanki gazów, których pęcherzyki zostają zamknięte wewnątrz elementów. Dzięki temu materiał uzyskuje swoje charakterystyczne właściwości. Betonowa mieszanka jest wtłaczana do odlewów, gdzie zastyga. Tak tworzone są poszczególne elementy, które mogą różnić się między sobą grubością i wymiarami. Formy umożliwiają także nadawanie bloczkom kształtu ułatwiającego montaż. Jednakowe odlewy sprawiają, że produkty tworzone w ramach jednego wariantu mają jedynie niewielkie odchylenie od zadanych wymiarów.
Zakup materiałów budowlanych
Spory wpływ na koszty całej budowy ma cena materiałów budowlanych. Elementy stosowane do wznoszenia ścian to jeden z większych zakupów podczas budowy. Znalezienie korzystnej ceny bloczków z betonu komórkowego i zakup większej ilości materiału za jednym razem pozwoli zaoszczędzić spore środki, które przydadzą się na zakup materiałów wykończeniowych. Dobre hurtownie budowlane co jakiś czas decydują się na przeprowadzenie promocji, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.
Tworzenie konstrukcji z gazobetonu
Do najważniejszych właściwości bloczków z betonu komórkowego zalicza się ich stosunkowo niską wagę. Ten parametr wpływa nie tylko na mniejsze obciążenie fundamentów, ale także na łatwość układania poszczególnych produktów. Nawet największe bloczki można bez trudu ułożyć w wybranym miejscu, a fabryczne uchwyty montażowe i otwory prowadzące znacząco ułatwią pracę. Szybsze wznoszenie budowli to mniejsza liczba roboczogodzin, co przekłada się na wymierne oszczędności dla inwestora.
Izolacja termiczna
Oryginalna struktura bloczków wpływa nie tylko na wagę produktów, ale też poprawia ich parametry izolacji termicznej. Zamknięte wewnątrz pęcherzyki powietrza stanowią naturalną izolację i zabezpieczają wnętrze przed uciekaniem ciepłego powietrza. Dzięki temu możemy zaprojektować cieńszą i mniej kosztowną izolację termiczną. W przypadku pomieszczeń gospodarczych układanie systemów izolacji cieplnej nie jest konieczne.