Czy oświetlenie może oznaczać luksus?

Tak postawione pytanie może się wydać zabawne w czasach powszechnego dostępu do energii elektrycznej. A jednak światło i luksus mają ze sobą zdecydowanie więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać w pierwszej chwili.

Trudne początki

Luksus, czyli przepych, komfort, ponadprzeciętna wygoda. Niezależnie od tego, czy posługujemy się językiem polski, norweskim, czy też czeskim wyraz ten brzmi tak samo i ma identyczne znaczenie, a jego pierwszy człon, czyli “luks” to w języku łacińskim światło.

Przez długie wieki źródłem światła był ogień. Dopiero pierwsza połowa XIX wieku przyniosła udane próby rozżarzenia włókien węglowych, a następnie platynowych drucików. Wprawdzie udało się osiągnąć zamierzony efekt, jednak na żarówki zdolne do efektywnej pracy przyszło nam czekać jeszcze przez niemal pół wieku.

O prawdziwym upowszechnieniu światła elektrycznego możemy mówić dopiero od momentu popularyzacji prądu przemiennego. Wynalazek Tesli pozwalał na przesyłanie energii na duże odległości, a to sprawiało, że jedna elektrownia była w stanie obsłużyć stosunkowo duży obszar.

Prąd elektryczny natychmiast znalazł zastosowanie w przemyśle, tu również debiutowały pierwsze komercyjne żarówki, które z czasem przeniosły się do prywatnych domów i mieszkań. Kolejna rewolucja rozegrała się już na naszych oczach, a było nią zastąpienie tradycyjnych szklanych baniek diodami LED.

Komfort po zachodzie słońca

Ekskluzywny produkt, jakim z pewnością były pierwsze żarówki, szybko zyskał uznanie, a wkrótce zwiększyła się też jego dostępność. Równie szybko dostrzeżono jeszcze jedną zaletę światła elektrycznego. Posiada ono niezwykłą zdolność budowania atmosfery i wpływania na sposób, w jaki odbieramy otaczającą nas przestrzeń. Umiejętnie rozmieszczone punkty świetlne potrafią skutecznie podkreślić urok detali architektonicznych, ukryć mankamenty, a nawet optycznie zmienić proporcje pomieszczeń. Odpowiednio zaaranżowana iluminacja zamienia ciemne ogrody w miejsca pełne uroku i romantyzmu.

Oświetlenie nadal spełnia swoją pierwotne zadanie i skutecznie rozjaśnia mrok, jednak na znaczeniu zyskuje jego funkcja upiększająca. Współczesna technika pozwala nam na swobodne modyfikowanie barwy światła, jego natężenia i kierunku padania, a w ten sposób możemy skutecznie budować nastrój pomieszczeń i wpływać na samopoczucie domowników.

Niemałe znaczenie ma też szeroki wybór lamp i opraw. Bez trudu znajdziemy okazałe żyrandole o charakterze pałacowym, jak i sprytnie ukryte listwy świetlne, których obecność jest zauważalna jedynie dzięki efektom ich działania. Dobrze zaopatrzona hurtownia elektryczna to obecnie nie tylko miejsce, w którym możemy zaopatrzyć się w sprzęt i akcesoria, ale też bogate źródło inspiracji.

Doskonałym przykładem jest Elektromarketania i jego oferta dostępna za pośrednictwem strony internetowej. Znajdziemy tu zarówno osprzęt instalacyjny, jak i elementy oświetleniowe. Oferowane lampy reprezentują wszystkie najważniejsze style wzornicze, a bogata gama asortymentu zadowoli zarówno miłośników przepychu, jak i zwolenników minimalizmu. Luksus łączący funkcjonalność z wygodą jest teraz dostępny na wyciągnięcie ręki.

fot. elektromarketania.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *