Czym jest technologia BIM w budownictwie?

Technologia BIM cieszy się coraz większym uznaniem w budownictwie. Jest to z pewnością kolejna rewolucja, jaka jest porównywalna z przeniesieniem warsztatu architekta z deski kreślarskiej do komputera uzbrojonego w liczne programy. Jak rzeczywiście wygląda proces pracy w BIM? O czym warto wiedzieć? Jakie możliwości daje technologia BIM?

Czym jest technologia BIM?

Jeszcze kilkanaście lat temu specjaliści zaczynali od ręcznego rysowania. Potem nadeszła forma elektroniczna, aż w końcu stworzono nowoczesne technologie. BIM to rozwiązanie, które daje architektowi nowe możliwości – pozwala m.in. z powodzeniem stworzyć budynek w wirtualnym świecie. Jednocześnie dochodzi do zachowania rzeczywistych parametrów przestrzeni, co jest sporym atutem. Dzięki BIM można tworzyć projekty szybciej, dokładniej i na większą skalę, jednocześnie nie zwiększając kosztów takiego przedsięwzięcia.

BIM swoje początki ma w Wielkiej Brytanii i też tam znajduje się najwięcej specjalistów, którzy sprawnie operują w tym procesie.

Kluczowe znaczenie BIM

Warto zauważyć, że technologia BIM jest trudniejsza, ale daje wiele korzyści architektom. Na początku klasyczne projektowanie może zająć sporo czasu, jednak finalnie uzyskuje się najlepsze i najszybsze efekty. Jeśli choć raz przejdzie się przez ten etap, pozostałe elementy będą praktycznie tworzyć się automatycznie.

Dzięki BIM specjalista zajmuje się budowaniem obiektu w wirtualnej przestrzeni, a potem za pomocą ustawień może przelać projekt na widok 3D w aplikacji lub 2D, co pozwala go wydrukować, aby całość była zrozumiała dla inwestora. Co ciekawe, w technologii BIM nie trzeba tworzyć żadnych rysunków, co wpływa na komfort fachowca.

Technologia BIM jest stosowana przez coraz szersze grono specjalistów. Nie od dziś wiadomo, że każdemu architektowi zależy na precyzyjnej i dokładnej pracy.

Więcej informacji o innowacyjnej technologii BIM można znaleźć na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/projekty/strefa-eksperta/87093/bim-nowinka-czy-przyszlosc/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *