Czym powinno się wyróżniać ogrzewanie w łazience, z której korzystają dzieci?

Łazienka potrafi być miejscem nie tylko do wykonywania podstawowych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Maluchy widzą w niej również fenomenalną przestrzeń do radosnej zabawy podczas kąpieli. Aby spędzanie czasu w tym pomieszczeniu było w pełni bezpieczne, trzeba zapewnić w nim odpowiednie warunki termiczne. Jaka temperatura powinna panować w łazienkach, z których korzystają dzieci? Jakich grzejników używać i na co szczególnie uważać, by zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki dla najmłodszych członków rodziny? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Optymalne warunki termiczne w łazienkach dla maluchów

Łazienka to specyficzna przestrzeń w każdym domu. Zazwyczaj jesteśmy w niej bardziej narażeni na odczuwanie nieprzyjemnego chłodu niż w innych wnętrzach. Dzieje się tak z powodu często niekompletnego stroju oraz dotkliwego dyskomfortu, odczuwanego zawsze wtedy, gdy skóra jest mokra tuż po wyjściu z wanny lub spod prysznica. Znacznie mocniej od dorosłych te dolegliwości odczuwają dzieci, a zwłaszcza bezbronne maluchy podczas wykonywania niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych.

W pokoju kąpielowym należy utrzymywać z tych powodów nieco wyższą temperaturę niż w innych wnętrzach. Zazwyczaj wynosi ona ok. 22-24 stopni Celsjusza, by zapewnić pełną swobodę i zminimalizować nieprzyjemne uczucie chłodu. Do tego celu należy koniecznie wykorzystać odpowiednie urządzenia grzewcze do łazienki.

Jakich grzejników używać?

Ogrzewanie w łazience powinno być wydajne. Jakie zatem rozwiązania zastosować, by maluch zawsze czuł się dobrze podczas kąpieli?

Podstawowym rozwiązaniem grzewczym są oczywiście grzejniki ścienne. Mogą to być rozwiązania podłączone do domowej sieci CO albo niezależne urządzenia elektryczne. Najczęściej przybierają formę grzejników drabinkowych, dostępnych np. na stronie https://econovli.pl/, które nie tylko zapewniają ciepło w pomieszczeniu, ale także tworzą wygodną przestrzeń do suszenia ręczników. Oprócz nich, warto rozważyć zamontowanie ogrzewania podłogowego. Odczucie ciepłych płytek pokochają nie tylko dorośli, ale też nieco starsze, samodzielnie chodzące maluchy.

Jeśli standardowe rozwiązania nie dają rady, bądź pragnie się podnieść nieco temperaturę tylko na czas kąpieli dziecka, można rozważyć wstawienie do łazienki praktycznych termowentylatorów albo elektrycznych promienników ciepła. Co dają takie rozwiązania? Szybko się nagrzewają i błyskawicznie podnoszą temperaturę we wnętrzu do pożądanego poziomu. Dzięki temu podczas kąpieli maluszka można stworzyć w łazience naprawdę przyjemną atmosferę, idealnie dopasowaną do potrzeb chwili.

O czym pamiętać podczas kąpieli?

Gdy kąpie się malucha, trzeba oczywiście zadbać dodatkowo o kilka kwestii, by we wnętrzu zapanowały idealne warunki termiczne dla najmłodszych. Przede wszystkim należy zamknąć drzwi i okna, by nie powstały przeciągi. Mogą one doprowadzić do dyskomfortu podczas kąpieli, wychłodzenia malucha, a w niektórych przypadkach również do spadku odporności i infekcji. Praktycznych porad w tym temacie można szukać na stronie http://domyidealne.pl/.

Równie ważne jest zadbanie o to, by temperatura w pomieszczeniu nie była zbyt wysoka. Najlepiej utrzymywać ją na wskazanym wcześniej poziomie. Inaczej tuż po wyjściu z łazienki malec może przeżyć kolejny szok termiczny.

Jak zapewnić stałą temperaturę w łazience? Przydają się do tego termostaty grzejnikowe oraz niezależne rozwiązania, umieszczane na ścianach łazienki. Nieustannie kontrolują warunki we wnętrzu, by w odpowiednich momentach uruchomić grzejniki. Jeśli w domu wykorzystuje się system inteligentnego ogrzewania, wówczas w pomieszczeniu urządzenia grzewcze włączają się automatycznie, gdy tylko jest to potrzebne.

Grzejniki (stacjonarne i przenośne) najlepiej ustawić tak, by ogrzewały przestrzeń z wanienką malucha, ale nie promieniowały bezpośrednio na dziecko. Należy zadbać o to, by niemowlę cały czas znajdowało się w bezpiecznej odległości od gorących urządzeń grzewczych. Jeśli miejsce do kąpieli znajdzie się zbyt blisko grzejnika, może dojść do przypadkowego dotknięcia elementów obudowy i do poparzenia delikatnej skóry najmłodszego członka rodziny.

Skuteczne i bezpieczne ogrzewanie w pomieszczeniach dla najmłodszych

Odpowiednia temperatura podczas kąpieli malucha to podstawa, by zagwarantować mu komfort i bezpieczeństwo w czasie wykonywania niezbędnych zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych. Jeśli zapewnimy we wnętrzu właściwe warunki termiczne, dziecko będzie traktowało kąpiel jako przyjemny rytuał i zabawę, a nie traumatyczną konieczność.

Pamiętajmy bowiem, że komfort cieplny we wszystkich wnętrzach, w każdej sytuacji jest równie ważny dla dorosłych, co i dla najmłodszych domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *