Energooszczędność to domena inteligentnego i nowoczesnego domu, w którym oszczędza się nie tylko czas, ale również budżet. Standardowe i powszechne rozwiązania w budownictwie generują często wysokie koszty zarówno grzewcze, jak i energetyczne. Architekci wychodzą naprzeciw wysokim kosztom i rekomendują nowatorskie rozwiązania dla produktów, które wchodzą w bazę wykończeniową. Okna energooszczędne to inwestycja, która coraz częściej znajduje zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych i stanowi gratkę dla inwestorów. Nic w tym dziwnego, ponieważ wybór odpowiednich okien to jeden ze sposobów na ekonomiczną i oszczędną eksploatację mieszkania czy domu. Czym cechują się okna energooszczędne oraz czy opłaca się je instalować?
Okna energooszczędne – alternatywa dla standardów
Okna to element, przez który umyka nam każdej zimny spora doza ciepła. W efekcie tracimy energię, którą ogrzewana jest nieruchomość i ponosimy znacznie większe koszty grzewcze. Współcześnie inwestujemy w okna jak najlepszej jakości, dzięki którym zachowujemy energię i oszczędzamy na cenie ogrzewania. Standardowe rozwiązania okienne nie sprzyjają ekologicznym i nowoczesnym rozwiązaniom, ponieważ nie zabezpieczają wnętrza przed ubywaniem ciepła. Nie posiadają one dostatecznej izolacji, dlatego rachunki idą do góry, a w mieszkaniu wciąż nie jest wystarczająco ciepło. Współczesne okna to nie tylko walor estetyczny, który będzie stanowił wykończenie nieruchomości i będzie odpowiadał oczekiwaniom przyszłych mieszkańców. To również sposób na oszczędności i osiągnięcie najwyższego stopnia komfortu.
Cechy okien energooszczędnych
Producenci okien energooszczędnych mają w zamyśle ograniczenie różnicy temperatur, które są wymienne pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną szyby. Wyposażenie nieruchomości w okna tego typu to oszczędność zarówno na klimatyzacji, jak i ogrzewaniu w sezonie zimowym. O wysokiej jakości okien energooszczędnych świadczy współczynnik przenikania ciepła wyrażony w Uv. Ten typ okien ma za zadanie nie tylko uszczelnienie i ograniczenie przenikania ciepła, ale również pozyskiwanie energii ze słońca. Ten proces ma związek z nagrzewaniem się pomieszczeń przy pośredniczeniu szyb. Okna energooszczędne cechują się powłokami niskoemisyjnymi i ciepłymi ramami dystansowymi, ale przede wszystkim skutecznymi uszczelkami.
Szyby energooszczędne w inteligentnym domu
Domy energooszczędne charakteryzują się skrupulatnym planem i podejściem do alternatywnych rozwiązań energetycznych. Kompleksowe podejście architektów do nowatorskich rozwiązań, a w szczególności okien energooszczędnych – pomoże nam zaoszczędzić pieniądze. Okna tego typu stanowią doskonałą inwestycję w inteligentny i pasywny dom. Niestandardowe rozwiązania okienne w domu to pasmo korzyści, z których każdy może skorzystać. Wybór okien charakteryzujących się dużą i skuteczną izolacją musi być przemyślany. Do cech charakterystycznych zaliczamy najczęściej minimum 6-komorowy profil przekroju i minimum trzywarstwową warstwę izolacyjną, a inaczej system uszczelniania.