Czym są nieruchomości komercyjne?

Żaden inwestor nie powinien ograniczać się wyłącznie do mieszkań na wynajem. Warto poszukać znacznie ciekawszych inwestycji, czyli lokali użytkowych pod handel, albo świadczenie usług. Jak profesjonalnie inwestować w nieruchomości komercyjne i co dokładnie należy przeanalizować przed zakupem, aby czerpać stały dochód przez lata?

Co to takiego nieruchomości komercyjne?

Nie ma w przepisach prawa konkretnej definicji, która jasno wyjaśnia pojęcie nieruchomości komercyjnych. Powszechnie za takie lokale uważa się budynki niezamieszkałe i dostosowane do prowadzenia działalności biznesowej. Możemy je podzielić na lokale usługowe i użytkowe, całe budynki i pojedyncze biura oraz magazyny.

Istnieją dwa sposoby inwestowania w nieruchomości komercyjne. Pierwszym jest zakup gotowego lokalu. To bardzo wygodna opcja, ponieważ nie trzeba wtedy tracić czasu na szukanie dzierżawcy. Dokładnie wiemy, czy funkcjonujący już biznes przynosi zyski i jaka jest rentowność lokalu.

Drugim sposobem jest zakup pustego budynku. Tutaj jednak musimy przede wszystkim sprawdzić, w jakiej lokalizacji znajduje się nieruchomość komercyjna na sprzedaż i czy będzie ktoś chętny na wynajęcie lokalu do funkcjonowania firmy.

Inwestycje w pojedyncze biura lub lokale usługowe, nie wymagają od nas bardzo dużych nakładów finansowych, tak jak to jest w przypadku zakupu całego budynku. Warto więc dokładnie przyjrzeć się jakie możliwości i zagrożenia stwarza lokowanie kapitału w pojedynczy obiekt.

Nieruchomość komercyjna i jej stan techniczny

Decydując się na zakup nieruchomości przygotowanej przez dewelopera, czyli nową inwestycję, nie powinniśmy obawiać się tego, że trzeba będzie dodatkowo wykonać remont, aby dostosować budynek do wynajęcia. W takim miejscu wszystko jest w bardzo dobrym stanie technicznym i bardzo szybko można znaleźć najemcę, który zdecyduje się na wynajęcia od nas takiego lokalu.

Warto jednak sprawdzić to, czy lokal będzie spełniał określone normy, żeby nie było problemu z dostosowaniem go do potrzeb konkretnej branży. Niestety, ale czasami dodatkowe przebudowy mogą być nie tylko problematyczne, ale także pochłonąć dość sporo pieniędzy.

Jakie są pełne koszty inwestycji w nieruchomości komercyjne?

Wyszukując najlepsze nieruchomości komercyjne na sprzedaż, trzeba wziąć pod uwagę również dodatkowe koszty. Najlepiej jest rozpisać wszystko, tak jakbyśmy tworzyli profesjonalny biznesplan, ponieważ w ten sposób można będzie spojrzeć w przyszłość na wiele miesięcy.

Należy pamiętać również o tym, że raz na jakiś czas należy wykonać remont, naprawy oraz odświeżenie lokalu pod wynajem. Nie można oczekiwać tego, że osoby, które będą wynajmować biuro, same zajmą się takimi zadaniami, ponieważ jest to obowiązek właściciela nieruchomości.

Zakup nieruchomości komercyjnych – jak osiągnąć długofalowe zyski?

Każdy, kto chce zakupić i wynajmować nieruchomości komercyjne, aby na nich zarabiać musi przede wszystkim podporządkować się do panujących stawek na rynku. Dlatego bardzo ważne jest to, aby już w trakcie tworzenia biznesplanu, dokładnie sprawdzić, ile trzeba zapłacić za wynajem metra kwadratowego w danej lokalizacji i jakie branże są zainteresowane takimi lokalami.

Należy liczyć się również z kosztami reklamy, ponieważ samodzielne wyszukiwanie firm albo osób do wynajmu, nie jest najlepszym pomysłem. Nie zawsze warto decydować się na pierwszą lepszą propozycję. Dobrze jest czasami poczekać nawet kilka miesięcy, aby podpisać wieloletnią umowę na wynajem z dobrze prosperującą siecią handlową.

Wybór dobrego lokalu komercyjnego, który będzie generował duże zyski, jest znacznie trudniejszy niż zakup mieszkania. Dlatego też warto w takich sytuacjach zdecydować się na pomoc doświadczonych fachowców.

Wśród nich są specjaliści Orange. Przedsiębiorstwo to ma bowiem w swojej ofercie szereg nieruchomości, które do niedawna stanowiły elementy infrastruktury służącej działalności telekomunikacyjnej. Orange daje im nowe życie, wystawiając budynki na sprzedaż. Specjaliści Orange nie tylko doradzą, który budynek będzie najlepszą inwestycją, ale także pomogą na każdym kroku sprzedaży. W ten sposób klient będzie miał pewność, że podejmuje właściwą decyzję, a zainwestowane pieniądze mają szanse się zwrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *