Czym zajmuje się skup złomu i na jakich zasadach funkcjonuje?

Znaczny wzrost znaczenia ekologii sprawia, że istnieje coraz więcej rozwiązań ułatwiających dbanie o środowisko. Wiele z nich oferują firmy, które oferują usługi skupu i segregacji odpadów. Często są to bowiem materiały, które można odzyskać i ponownie wykorzystać. Najwięcej korzyści dla środowiska oraz wielu dziedzin przemysłowych należą skupy surowców wtórnych, powszechnie nazywanych złomem.

Jak działa skup złomu?

Skupy złomu zajmują się nabywaniem wszelkiego rodzaju odpadów metalowych. Następnie surowce te są przetwarzane w procesie recyklingu. Poszczególne rodzaje metalu mają swoją wartość rynkową. Pozbywając się z domu zalegającego w domu, można przy okazji nieco zyskać. Zanim skup złomu przyjmie odpady, zwykle trzeba je oczyścić z pozostałej zawartości. Należy więc w miarę możliwości oddzielić elementy zawierające szkło, papier, plastik lub inne materiały niemetalowe. Do recyklingu nie są też zdatne np. zapełnione puszki aluminiowe, które należy opróżnić przed oddaniem na skup złomu.

Co można sprzedać w skupie złomu?

Ze względu na różnorodność, specyfikę, wagę oraz rozmiar wyrobów metalowych, skup złomu zwykle dysponuje maszynami przystosowanymi do transportowania odpadów. Nierzadko oferowany jest nawet odbiór materiałów od klienta, jeżeli samodzielne dostarczenie ich do nabywcy nie jest możliwe. W miejscach skupu złomu sprzedać można m.in.

– stal
– stal nierdzewną
– metale kolorowe
– złom żeliwny
– złom akumulatorowy

Nierzadko skup złomu zajmuje się również utylizacją. Obróbka metalu pozwala na uzyskanie surowca, który następnie sprzedawany jest firmom i zakładom zajmującym się produkcją komponentów metalowych.

Dlaczego warto segregować odpady?

Skupy surowców wtórnych cieszą się coraz większą popularnością, co potwierdzają pozytywne opinie wśród takich liderów jak Miliomet. Wynika to z konieczności sprostania przepisom dotyczącym składowania odpadów, a także ich prawidłowej segregacji. Złom w postaci zepsutych sprzętów RTV i AGD, części motoryzacyjnych czy urządzeń elektronicznych może zawierać szkodliwe substancje, które negatywnie wpływają na środowisko. Konieczne jest zatem odpowiednie przechowywanie tych odpadów oraz ich utylizowanie. Warto pamiętać, że wszystkie skupy złomu muszą posiadać pozwolenie na składowanie metali. Wybierając konkretny zakład, warto zdecydować się na firmę dysponującą także odpowiednim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *