Czyszczenie i konserwacja klimatyzacji w mieszkaniu: jak utrzymać urządzenie w dobrym stanie?

Coraz więcej właścicieli budynków mieszkalnych decyduje się na zainwestowanie w klimatyzacje. Jej posiadacze doceniają komfort termiczny, który ma pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie domowników, ale również na ich stan zdrowia. W jaki sposób zadbać o urządzenie, by mogłoby ono sprawnie działać przez jak najdłuższy czas?

Czyszczenie klimatyzatora typu split – co czym warto pamiętać?

Trudno jednoznacznie określić, z jaką częstotliwością należy czyścić klimatyzacje. Choć zaleca się, by zabiegi z tym związane wykonywać co najmniej raz na dwa tygodnie, wszystko zależy od intensywności jej użytkowania. Podstawą jest oczywiście regularne mycie filtra wielokrotnego użytku, na którym znajduje się najwięcej zanieczyszczeń. Aby się do niego dostać, klimatyzacja do mieszkania powinna być wcześniej wyłączona. Czyszczenie tego elementu powinno odbywać się pod bieżąco wodą z wykorzystaniem wybranego detergentu. Na sam koniec warto użyć środka bakteriobójczego. W podobny sposób można wyczyścić tacę skroplin. W tym przypadku warto natomiast posłużyć się środkiem grzybobójczym.

Inne elementy urządzenia podlegające okresowemu czyszczeniu to parownik oraz skraplacz. Na sam koniec zabiegów konserwacyjnych, warto przetrzeć wyłączony klimatyzator ścienny ściereczką z mikrofibry, a także zadbać o czystość pomieszczenia, w którym się on znajduje. Inną ważną czynnością, związaną z konserwacją klimatyzacji jest jej regularne odgrzybianie. Osoby, które decydują się na wykonanie tej czynności samodzielnie, często robią to z wykorzystaniem środka przeciwgrzybiczego w aerozolu. Taki preparat wystarczy rozpylić we wnętrzu urządzenia, a następnie przewietrzyć pomieszczenie, w którym wykonywano tę czynność. Klimatyzator split można również odgrzybić, zatrudniając w tym celu profesjonalną firmę, która może to zrobić z wykorzystaniem niezwykle skutecznych metody, takich jak:

  • ozonowanie,
  • ultradźwięki.

Konserwacja klimatyzacji – dlaczego jest tak ważna?

Obecność nadmiaru zanieczyszczeń w klimatyzatorze może mieć negatywny wpływ nie tylko na komfort użytkowania oraz wydajność jego działania, ale również zdrowie domowników. U osób przebywających w pomieszczeniu z brudną klimatyzacją mogą pojawić się takie nieprzyjemne objawy jak bóle głowy, czy obniżone samopoczucie. Nadmierne nagromadzenie kurzu, pyłu, czy roztoczy może również wywołać pojawienie się reakcji alergicznej. Ponadto, brak dbałości o regularne czyszczenie klimatyzacji stwarza zagrożenie wystąpienia zakażenia grzybami oraz pleśnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *