Dlaczego należy wymieniać filtry kabinowe w maszynach budowlanych i rolniczych?

Optymalna praca maszyny budowlanej bądź rolniczej uzależniona jest nie tylko od samej maszyny, ale także od operatora, który narażony jest na działanie wielu szkodliwych czynników. Mowa tutaj o związkach chemicznych takich jak spaliny czy opryski powstające podczas prac polowych. Jedynym i oczywiście skutecznym zabezpieczeniem dla operatora jest stosowania filtra kabinowego. Element ten, choć niedoceniany, to wpływa w ogromnym stopniu na samopoczucie i zdrowie osoby sterującej maszyną. Warto więc zadbać nie tylko o profesjonalny filtr kabinowy, ale także jego regularne czyszczenie lub wymianę na nowy.

Filtry kabinowe do maszyn budowlanych i rolniczych

Obecny rynek elementów do maszyn budowlanych i rolniczych oferuje ogrom części różnych marek. Jednym z największych producentów tego rodzaju osprzętu jest międzynarodowy koncern JCB. Trzeba wiedzieć, że przed wyborem filtra kabinowego należy poznać jego rodzaje, po to, by móc dobrać najlepsze rozwiązanie produktowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra kabinowego standardowego. Zatrzymuje on cząsteczki stałe, czyli zanieczyszczenia takie jak pyłki kwiatowe, sadza, kurz czy pył. Drugi typ to filtr kabinowy węglowy. Cechą charakterystyczną tego rodzaju filtra jest nie tylko to, że zatrzymuje zanieczyszczenia stałe, ale także pozwala ograniczyć stężenie szkodliwych substancji chemicznych. Warto więc pamiętać, że kupując nowoczesną maszynę należy sprawdzić jaki filtr kabinowy znajdujący się wewnątrz. Nie zadbanie o ten element może prowadzić do zanieczyszczania układu nawiewu, a co za tym idzie do narażenia operatora na wchłanianie większej ilości zanieczyszczeń.

Konsekwencje wadliwych filtrów kabinowych

Nie stosowanie odpowiednich terminów serwisowania filtrów kabinowych oprócz wpływu na zdrowie ma również wpływ na zwiększenie awaryjności układu klimatyzacji. Może być to spowodowane odkładaniem się na poszczególnych elementach systemu klimatyzacji pleśni, zarodników grzybów, cząstek organicznych w postaci roślin.

Kiedy wymienić filtr kabinowy?

Wymiana filtra kabinowego to obowiązek, z którym nie należy zwlekać. Objawami świadczącymi o potrzebie wymiany są między innymi gorzej działająca wentylacja, nieprzyjemny zapach pojawiający się w kabinie, a także zaparowane szyby wewnątrz pojazdu. Aby być pewnym, że nowy filtr będzie działa bez zarzutu, najlepiej jest dokonać wymiany w profesjonalnym serwisie. Oczywiście warto pamiętać również o wysokiej jakości filtrze renomowanego producenta. Szeroką gamę filtrów kabinowych można znaleźć w sklepie https://sklep.interhandler.pl/.

Podsumowując, filtr kabinowy to element, który ma duży wpływ na samopoczucie i zdrowie operatora maszyny budowlanej lub rolniczej. Warto więc zadbać o to, aby był w jak najlepszym stanie, bądź wymienić go na nowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *