Dlaczego warto regularnie konserwować instalacje mediów domowych?

Bezpieczeństwo w domu lub mieszkaniu jest dla nas absolutnie najważniejszą rzeczą. Dlatego musimy o nie dbać, choćby poprzez regularne przeglądy oraz konwersacje różnych instalacji. Mowa o tych, które dostarczają nam media do domu, takie jak prąd, gaz czy też wodę. Zobaczmy na co powinniśmy zwracać uwagę i kiedy bezwzględnie dokonywać napraw.

Groźba wycieku
W przypadku zarówno gazu jak i wody istnieje ryzyko przecieków ze starej i źle utrzymanej instalacji. O ile jeśli będzie to wypływ wody, to najwyżej może dojść do utworzenia się grzyba w ścianach lub zalania pewnych pomieszczeń, o tyle w przypadku gazu powstaje ryzyko wybuchu lub pożaru. Konwersacja instalacji gazowych powinna być więc wykonywana zawsze wtedy, gdy wykryte zostaną jakiekolwiek nieszczelności. Mieszkając w bloku rokrocznie będzie do nas przychodziła ekipa osób, które będą sprawdzały czy gdzieś w instalacji nie doszło do wycieku. Jeśli tak się stało, konieczna będzie interwencja fachowców. Pamiętajmy, by do takich napraw nie brać ludzi „z ulicy”, tylko takich co znają się na rzeczy. Gaz jest bardzo niebezpieczny, gdy jego instalacja jest źle naprawiona.

Porażenie prądem
Instalacja elektryczna również może być niebezpieczna, gdy jest zaniedbana i nieserwisowana przez długie lata. Przede wszystkim może wystąpić groźba porażenia, które czasami skończy się nawet śmiercią. Oprócz tego możliwy jest także pożar. Ustawowy obowiązek kontroli raz na pięć lat to stanowczo zbyt mało, powinniśmy wzywać elektryka przynajmniej raz w roku, by zrobił nam porządne pomiary. Natomiast konserwacja instalacji elektrycznych polega przede wszystkim na oczyszczaniu starych i skorodowanych połączeń, wymianie uszkodzonych kabli, bądź podłączaniu uziemienia ochronnego w tych pomieszczeniach, gdzie nie zostało ono dotychczas doprowadzone. Pamiętajmy, że przy instalacjach prądowych mogą zgodnie z prawem pracować jedynie wykwalifikowani elektrycy, nie próbujmy więc napraw samodzielnych.

Pomimo, że przeciek z rur wodnych nie doprowadza zwykle do niebezpiecznych sytuacji, to w razie jego zauważenia powinna się również odbyć u nas porządna konserwacja instalacji wodociągowych. Wypływ wody to zagrożenie pojawieniem się grzyba na ścianach, zalaniem pomieszczeń, czasami może dojść do poparzeń, gdy z rur wydostanie się woda gorąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *