Właściciele domów często marzą o pięknym, reprezentacyjnym ogrodzie. Zaplanowanie przestrzeni wokół domu jest równie ważne, jak rozplanowanie wnętrza. Dobrze zaprojektowane ogrody uzupełniają każdą posesję. Nie ma znaczenia, czy dysponujesz dużą przestrzenią, czy niewielką częścią trawnika. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń w ogrodzie, bez względu na wielkość, dobrze spełni swoją funkcję. Nie każdy jednak jest w stanie samodzielnie zaprojektować ogród. Przekonajmy się dlaczego warto zlecić to zadanie projektantowi lub architektowi?
Oszczędność czasu
Dziś niewiele osób ma wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio zadbać o swój ogród. Poza doborem odpowiednich roślin, urządzanie ogrodu może być ciężką i fizyczną pracą. Nie każdy lubi tego rodzaju aktywność. Pamiętaj, pielenie klombu w wolnym czasie to nic innego jak projektowanie i urządzanie ogrodu od podstaw. Jednocześnie powierzając to zadanie profesjonalnej firmie ogrodniczej mamy pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane szybko, a uzyskane efekty z pewnością nas zadowolą.
Profesjonalny dobór roślin
Większość z nas marzy o ogrodzie pełnym kwiatów lub drzew owocowych. Niektórzy chcą też otworzyć własny mały warzywniak w ogrodzie. Wymaga to jednak specjalistycznej wiedzy. Rośliny muszą być odpowiednio dobrane, na przykład w zależności od rodzaju gleby. Co ważniejsze, muszą być dobrze zasadzone, jedne wolą słońce, inni lepiej czują się w cieniu. Profesjonalne firmy zajmujące się projektowaniem ogrodów mają dostęp do najwyższej klasy produktów, których klienci detaliczni nie mogą znaleźć w sklepach ogrodniczych. Wszelkie informacje o roślinach, które powinny, naszym zdaniem, znaleźć się w wymarzonym ogrodzie dostępne są na w portalu ogrodniczym https://poradnikogrodniczy.pl/. Warto bowiem zgłaszać projektantowi własne propozycje.
Elementy małej architektury dopasowane do ogrodu
Projektanci konsultują nie tylko koncepcję ogrodu, ale także wszelkie zmiany, jakie wprowadzali na każdym etapie projektu. Nowoczesna technologia pozwala nam zbadać, jak konkretne rozwiązania wpłyną na wygląd naszego ogrodu. Zadaniem projektanta ogrodu jest wykonanie przemyślanej aranżacji elementów małej architektury. Aranżując ogród, dokładnie rozplanuje miejsce na pergolę, altanę, ścieżkę ogrodową, ławkę lub inne elementy. Doda również oświetlenie, aby ogród wyglądał imponująco po zachodzie słońca i był bezpieczny dla mieszkańców. Projektant ogrodu zadba o porządek w zagospodarowanej przestrzeni.
Jak wygląda współpraca z projektantem ogrodów?
Pierwszym etapem projektowania jest projekt koncepcyjny. Ten etap wydaje się łatwy i szybki do wykonania, ale jest to etap najbardziej czasochłonny i najważniejszy. Należy dokładnie przemyśleć koncepcję całości, aby stworzyć spójną kompozycyjnie i funkcjonalnie całość. Na tym etapie planowane są: ogólny wygląd ogrodu, położenie poszczególnych elementów, układ i rodzaj nawierzchni oraz rodzaj roślinności. Projektant przygotowuje również wstępny kosztorys, który zawiera orientacyjną cenę ogrodu. W razie potrzeby prace projektowe i wstępne kosztorysy będą prowadzone etapami.
Po opracowaniu koncepcji klient otrzymuje ogólny widok kolorystyczny z opisanymi poszczególnymi elementami, ilość wizualizacji potrzebnych do przedstawienia koncepcji, rysunki i/lub wizualizacje małego budynku oraz wspomnianą wstępną wycenę ogrodu. W niektórych przypadkach architekci krajobrazu przygotują więcej niż jedną koncepcję. Mogą to być zupełnie inne pomysły lub projekty ogrodu w dwóch wersjach: tańszej i droższej. Po wprowadzeniu modyfikacji przystąp do szczegółowego projektowania. Projekt zawiera rysunki wymiarowe ze szczegółowymi opisami roślin i materiałów. Na tym etapie inwestor otrzymuje również szczegółowy kosztorys, który zawiera wykaz wszystkich roślin, materiałów i elementów, harmonogram prac, a na życzenie także wskazówki dotyczące pielęgnacji roślin.