Dolistne nawożenie kukurydzy

Nawożenie dolistne kukurydzy to optymalny sposób na dostarczenie tej roślinie odpowiedniej dawki łatwo przyswajalnych mikro- oraz makroskładników. I to zarówno wtedy, gdy na liściach zaobserwujemy pierwsze oznaki niedoboru poszczególnych minerałów, jak i wtedy, gdy chcemy takiej sytuacji zapobiec.

Nawożenie dolistne kukurydzy – dlaczego warto je wykonać?

Najważniejszym celem dokarmiania dolistnego jest dostarczenie roślinie koniecznych składników odżywczych w sytuacji, gdy z różnych powodów nie jest ona w stanie pobrać odpowiednich minerałów z gleby. Powodów takiej sytuacji może być wiele, przy czym najczęściej spotykanymi są:

  • Brak dostępnych i łatwo przyswajalnych składników pokarmowych w glebie.
  • Zaburzony rozwój systemu korzeniowego.
  • Niesprzyjające warunki pogodowe – na przykład zbyt niska temperatura przy podłożu.
  • Nieuregulowane pH gleby.

W przypadku kukurydzy dochodzi jeszcze jedna trudność – relatywnie szybki wzrost tej rośliny, bardzo mocno ograniczający czas, w jakim można wykonać nawożenie dolistne. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć młodej kukurydzy składniki odżywcze nie wtedy, gdy zauważymy na liściach pierwsze symptomy niedoboru – na przykład fosforu czy żelaza – ale zdecydowanie wcześniej, prewencyjnie. Tym bardziej, że kukurydza, czyli zboże dość wymagające jeżeli chodzi o dostępność makro- oraz mikroelementów, stosunkowo źle znosi jakiekolwiek niedobory pokarmu.

Poza tym wiele tego rodzaju niedoborów ma przebieg utajony i gdy się ujawnią, to może się okazać, że plonowanie już zostało bardzo mocno zaburzone. W tym przypadku dokarmianie dolistne będzie działaniem mającym na celu jedynie zminimalizowanie ewentualnych strat.

Dlatego jeżeli mamy podejrzenia co do słabej dostępności poszczególnych składników pokarmowych w glebie, przed wykonaniem nawożenia dolistnego warto przeprowadzić badania gleby i tkanek roślinnych. Pozwoli nam to oszacować ilość brakujących mikro- oraz makroelementów, a tym samym zoptymalizować proces nawożenia dolistnego.

Przyjmuje się, że najlepszym momentem do rozpoczęcia dokarmiania dolistnego kukurydzy jest faza 6 liści. Jeżeli pogoda dopisuje, wtedy należy rozpocząć podawanie pierwszych dawek nawozów dolistnych – mikro- oraz makroelementowych. Oczywiście nie jest to jedyny termin, w którym można przeprowadzić tego rodzaju prace. Dolistne nawożenie kukurydzy przyniesie najlepsze efekty, jeżeli będzie przeprowadzone dwa, a w niektórych przypadkach nawet trzy razy – szczególnie wtedy, gdy gleba jest uboga w najważniejsze mikroelementy, takie jak cynk, miedź, bor czy mangan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *