Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Zanim jednak w nim zamieszkasz, musisz podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór technologii budowy domu. Do najpopularniejszych należy tradycyjna metoda budowania, jednakże rosnącą popularnością cieszą się też domy z prefabrykatów. Który system lepiej wybrać?
Obie wspomniane technologie stawiania domów mają wiele zalet, ale również wad. Ich dokładne poznanie i przeanalizowanie pozwoli podjąć decyzję i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Dom murowany a prefabrykowany
Domy prefabrykowane to obiekty powstałe w wyniku połączenia ze sobą gotowych elementów. Są one przygotowywane w zakładach, a następnie dostarczane na plac budowy, gdzie są montowane przez wyspecjalizowanych w tym zakresie wykonawców. Poszczególne części nie muszą być składowane i przechowywane na placu budowy. Wyróżnia się prefabrykaty z drewna klejonego, w wersji betonowo-drewnianej albo betonowej. Do najpopularniejszych należą modele drewniane. Domy murowane to natomiast obiekty stawiane z cegieł, pustaków lub bloczków, przy stosowaniu prac mokrych: betonowania, murowania, tynkowania.
Czas budowy
Wybierając technologię stawiania domu, warto zwrócić uwagę na czas budowy. Postawienie budynku murowanego zajmuje przynajmniej kilka miesięcy, zazwyczaj 2-3 lata. Domy z prefabrykatów mogą być natomiast stawiane w zaledwie kilka dni. Co ważne, można je montować w każdych warunkach, również w niskich temperaturach czy zimą. Wykończenie obiektu zajmuje ok. 3 miesiące. Różnica w czasie budowy domów w obu technologiach jest więc znaczna.
Energooszczędność i trwałość
Domy murowane uznawane są za niezwykle trwałe i zapewniające wysoką izolację termiczną, co przekłada się na oszczędności finansowe. Obecnie nowoczesne technologie pozwalają jednak na postawienie domów z prefabrykatów z równie solidną konstrukcją oraz na podobnym poziomie energooszczędności. Ponadto ten rodzaj obiektów szybciej się nagrzewa, a przy tym wolniej traci ciepło. Aby jednak móc cieszyć się takimi właściwościami obiektów, należy zastosować odpowiedniej jakości materiały i technologie.
Wybór projektu
Jeśli chodzi o gotowe projekty domów, to obiekty murowane mają ich zdecydowanie więcej, bo są po prostu popularniejsze. Warto jednak pamiętać, że domy prefabrykowane nie mają żadnych ograniczeń w zakresie kształtu. Są więc także dostępne w wielu różnych formach architektonicznych. Ponadto wiele pracowni architektonicznych lub firm zajmujących się stawianiem domów z prefabrykatów oferuje usługę adaptacji projektu domu murowanego do wymagań budynku stawianego systemem prefabrykowanym.
Firma do postawienia domu
Mimo działań reklamowych realizowanych przez firmy stawiające domy prefabrykowane (np. firma https://www.erdolhaus.pl/, której ambasadorem jest Piotr Żyła), ta technologia nadal jest w Polsce mało popularna. To sprawia, że ciągle niewiele firm specjalizuje się w tym zakresie i w związku z tym znalezienie fachowców może być trudne. Znacznie łatwiej znaleźć firmę budującą domy w tradycyjnej technologii.
Podsumowując, zarówno domy murowane, jak i z prefabrykatów mają wiele zalet. Warto porównać je, a następnie wybrać najlepszą metodę budowy domu.