Drewno jako modny i gustowny materiał w aranżacji wnętrz

Drewno jest takim materiałem który z pewnością można uznać za ponadczasowy. Nie starzeje się wizualnie i zawsze wygląda dobrze.

Drewno ponadczasowym i wiecznie modnym materiałem w aranżacji wnętrz

Bardzo dużo wnosi do aranżacji wnętrza dodaje szyku i szlachetności podnosi standard i wartość nieruchomości.

Posiada szereg zastosowań i możliwości użycia we wnętrzu. Jako projektant wnętrz z przyjemnością stosuję je w w swoich projektach.

Doskonale sprawdza się we wnętrzach rustykalnych, swoimi sękami i intensywnym usłojeniem buduje niemal w całości charakter tego stylu.

W bardziej spokojnym wydaniu skutecznie ociepla wnętrza nowoczesne. Jasne gatunki drewna jak brzoza czy klon królują w aranżacjach wnętrz w stylu skandynawskim.

Ciemne drewno dodaje elegancji i apartamentowego sznytu buduje klimat domowej biblioteki czy też dodaje klasy kiedy użyjemy je w biurze czy domowym gabinecie.

Drewno do aranżacji – jakie mamy rozwiązania

Na rynku w obecnej chwili mamy dużo różnych materiałów wykonanych na bazie naturalnego drewna.

Lite klejone dla zachowania stabilności materiału, wykorzystywane w produkcji mebli, stosowane również w formie blatów kuchennych, parapetów czy listew podłogowych.

Ma tylko jeden mankament w większości gatunków dość mocno reaguje na zmiany wilgotności co powoduje odkształcenia lub nawet pęknięcia.

Fornir – cienka okleina naturalna

Rozwiązaniem tego problemu są forniry naturalne. To cienka warstwa drewna naturalnego grubości około 2 mm, przykleja się ją w specjalnych prasach na płytę meblową, najczęściej MDF, po szlifowaniu i polakierowaniu uzyskuje się formatki wykorzystywane w produkcji mebli.

Najpopularniejszym chyba zastosowaniem tak przygotowanego materiału są fronty meblowe szaf i mebli kuchennych, okładziny ścian. Z powodzeniem używa się tego materiału również w produkcji mebli do łazienki. Dzięki odpowiedniej technologii zabezpieczenia i lakierowania, taki materiał jest stabilny mimo dużej wilgotności.

Fornir stosowany jest między innymi do produkcji skrzydeł drzwiowych

Kolejny równie popularny to obłóg drewniany, grubszy od forniru bo ma grubość 4 lub 6 mm.

Przy takiej grubszej warstwie drewna pojawiają się dodatkowe możliwości jak wykonanie okładzin szczotkowanych czy olejowanych.

Obłogi wykorzystuje się również do produkcji schodów oraz podłóg warstwowych

Drewno niezależnie od postaci pod jaką wprowadzamy je do wnętrza ociepla je wizualnie, dodaje przytulności i elegancji. Nawet w postaci fornirów modyfikowanych z wyprostowanym słojem czy barwionych ociepla.

Sprawia, że nawet minimalistyczne aranżacje wnętrz nie są zimne i chirurgicznie sterylne ale umiarkowanie przytulne mimo że ekstremalnie oszczędne i proste w formie.

Cennych rad w aranżacji udzielił architekt wnętrz z Warszawy Michał Strawa – www.michalstrawa.pl

Zapraszam do współpracy, polecając także artykuł: 8 powodów dla których warto zlecić projekt wnętrza architektowi

Autor zdjęć: Anna Borowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *