Ogród to przestrzeń o nieco dwuznacznym charakterze. Często nie w pełni prywatna, wystawiona na wzrok sąsiadów i przechodniów, pozostaje jednak integralną częścią domostwa. By w otoczeniu domu również czuć się jak u siebie, warto zadbać nie tylko o oprawę wizualną ogrodu, ale i o niezbędne wyposażenie. Brak Ci pomysłu na ciekawą i praktyczną aranżację? Poznaj najpopularniejsze elementy architektury ogrodowej!
Organizacja przestrzeni – funkcjonalność i estetyka
Wystrój ogrodu, jak każda inna aranżacja, jest kwestią indywidualną. Przyjęło się, że dla zachowania spójności estetycznej warto dostosować go do wyglądu domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by z przydomowego ogrodu uczynić bajeczną, oderwaną od rzeczywistości przestrzeń. Niemniej jednak zawsze warto zadbać o odpowiednią organizację. Architektura ogrodowa, z samej swojej definicji, służy właśnie temu, by otoczenie było nie tylko przyjazne, ale i funkcjonalne. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych obiektów małej architektury, zastanów się nad tym, jak planujesz wykorzystywać swój ogród. Płoty i ogrodzenia to oczywiście niezbędne minimum, które wyznacza granice terytorium. Jeśli pielęgnacja roślin i kwiatów nie jest Twoją pasją, w wystroju ogrodu możesz ograniczyć się do rzeźb, posągów lub kompozycji skalnych. Warto też zdecydować się na wydzielenie ścieżki, która automatycznie nada otoczeniu bardziej zorganizowanego charakteru. Miłośnicy ogrodnictwa powinni zadbać o odpowiedni podział przestrzeni. Grządki kwiatowe i warzywne dobrze jest wyraźnie oddzielić od miejsc czysto rekreacyjnych. Można do tego wykorzystać zarówno gotowe płotki, jak i słupki ogrodzeniowe czy palisady. Wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem są coraz popularniejsze pergole. Nie tylko podtrzymują kwiaty i rośliny pnące, ale pełnią także funkcję ozdobnego parawanu. Wykorzystanie pergoli pozwala nie tylko zasłonić wybrane części ogrodu przed niepożądanym wzrokiem, ale jest też świetnym sposobem na wydzielanie w przestrzeni stref funkcjonalnych.
Przydomowy ogród – strefa relaksu
Jeśli ogród ma być dla Ciebie i Twojej rodziny czymś więcej niż tylko przyjemnym dla oka otoczeniem domu, warto zadbać o dodatkowe wyposażenie, które zamieni go w strefę relaksu i rozrywki. Zainwestuj w niezbędne meble ogrodowe, takie jak ławki i stoły, koniecznie wygodne i dopasowane do siebie pod względem wysokości. Najlepiej wybierać meble drewniane, odpowiednio zaimpregnowane zgodnie z przeznaczeniem. Nie tylko świetnie prezentują się w otoczeniu zieleni i nadają przestrzeni ciepłego, sielskiego charakteru, ale przede wszystkim są wyjątkowo trwałe i praktyczne. W słoneczne, upalne dni sprawdzą się dużo lepiej niż szybko nagrzewające się meble z metalu. Niezbędnym elementem rodzinnego ogrodu jest plac zabaw, który zapewni bezpieczną rozrywkę dzieciom i odrobinę wytchnienia dorosłym. W małych ogrodach można ograniczyć się do huśtawki lub hamaka ogrodowego zamontowanego na specjalnym stelażu. Z pewnością uprzyjemni czas nie tylko młodszym domownikom! Coraz większą popularnością w polskich ogrodach cieszą się oczka wodne i fontanny, nie tylko jako elementy dekoracyjne. Szum wody pomaga się wyciszyć i odprężyć, jego obecność ma więc również wymiar relaksacyjny. Jednak architektura ogrodowa to nie tylko niewielkie obiekty i konstrukcje zaliczane do tzw. małej architektury, ale również większe budowle i tarasy. Jeśli powierzchnia ogrodu na to pozwala, warto inwestować w zabudowane tarasy lub altany, najlepiej drewniane i koniecznie zadaszone. W ich przytulnym zaciszu możesz się ukryć nie tylko przed letnim skwarem, ale i jesiennym deszczem. Dzięki temu ogród będzie Twoją oazą spokoju, bez względu na pogodę i porę roku!
Warto wiedzieć, że nie wszystkie budowle i obiekty stawiane w ogrodzie zaliczane są do małej architektury, którą swobodnie i bez specjalnych pozwoleń można stawiać w otoczeniu domu. W zależności od metrażu powierzchni zabudowy niektóre altany i pawilony ogrodowe traktowane są jako obiekty, których budowa wymaga zgłoszenia. Najlepiej skonsultować te kwestie w odpowiednim urzędzie, by uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych.