Energia bierna – co to jest i jak wpłynie na Twoje koszty energii?

Na opłaty za energię elektryczną składa się energia czynna pobrana oraz nadwyżka energii biernej. W przypadku tej drugiej można doprowadzić do jej obniżenia poprzez odpowiednie działanie. W końcu każdy jest zainteresowany tym, by płacić niższe rachunki. Dotyczy to zarówno odbiorców indywidualnych/ mieszkalnictwa zbiorowego (Wspólnoty Mieszkaniowe i Spółdzielnie), jak i firm. Warto zatem dowiedzieć się, czym jest energia bierna i jak wpływa na Twoje koszty energii.

Co warto wiedzieć na temat energii biernej? 

Energia bierna jest energią, która nie jest wykorzystywana do wytworzenia ciepła czy pracy, jednak jest niezbędna do funkcjonowania urządzeń takich jak silniki czy transformatory. Energię bierną możemy podzielić na indukcyjną i pojemnościową. Tę pierwszą wykorzystują właśnie silniki i transformatory. Z kolei pojemnościowa dotyczy świetlówek LED, a także długich linii kablowych. Ponieważ energia bierna nie jest zużywana znajduje się pomiędzy urządzeniami a siecią w obwodach. To powoduje obciążenie sieci przesyłowych. Dlatego zakłady energetyczne wprowadziły opłaty za nadwyżkę energii biernej.          

Jak energia bierna wpływa na koszty energii? 

Bez wątpienia zarówno energia bierna indukcyjna, jak i pojemnościowa zwiększa koszty i rachunki za energię elektryczną. Warto wiedzieć, że istnieje limit poboru mocy biernej indukcyjnej, po którego przekroczeniu naliczana jest opłata. Jest to stosunek mocy biernej do mocy czynnej. Jeżeli przekracza 0,4, ponosi się dodatkowy koszt. Jeżeli chodzi o energię bierną pojemnościową, czyli oddaną, to w przeciwieństwie do indukcyjnej, czyli pobranej, nie obowiązuje współczynnik tg (mocy biernej do czynnej), powyżej którego naliczana jest opłata. Wpływ tej energii jest bardziej niekorzystny dla sieci i opłata jest naliczana za każdą jej ilość, bez względu na współczynnik mocy.        

Czym jest kompensacja mocy biernej? 

Okazuje się, że można wpływać na swoje rachunki, wystarczy wybrać firmę, która świadczy usługę kompensacja mocy biernej Warszawa. Jak wiadomo w przypadku wysokiego współczynnika tg mamy do czynienia z nadwyżką mocy biernej, którą należy zredukować. Kompensacja mocy biernej to nic innego jak optymalizacja pod względem zmniejszenia poboru bądź oddawania energii biernej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń. W przypadku redukcji poboru energii biernej indukcyjnej stosuje się baterie kondensatorów. W przypadku kompensacji energii biernej pojemnościowej używa się baterie dławików indukcyjnych. Zasada działania tych urządzeń opiera się na tym, że energia bierna przestaje płynąć pomiędzy siecią a odbiornikiem, za to przemieszcza się pomiędzy kompensatorem mocy biernej a odbiornikiem. W związku z tym następuje kompensacja mocy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że większość kompensatorów ma wpływ jedynie na redukcję energii biernej indukcyjnej, natomiast nie wpływają one na energię bierną pojemnościową, za którą opłaty nadal są naliczane. Niemniej jednak lepsza pewna oszczędność niż żadna, a w przypadku dużych nadwyżek energii biernej indukcyjnej można naprawdę sporo zaoszczędzić, co dotyczy wielu przedsiębiorstw produkcyjnych. 

Energia bierna a instalacja fotowoltaiczna

Warto wiedzieć, że również prosumenci, którzy korzystają z instalacji fotowoltaicznej mogą wyprodukować energię bierną i muszą za nią zapłacić. W ramach nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych montowane są nowe liczniki, których zadaniem jest nie tylko zbieranie danych na temat poboru i oddawania energii do sieci, ale również na temat energii biernej pojemnościowej. Osoby, które do 31 marca 2022 r. zawarły umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego oraz złożą prawidłowy wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do 31 grudnia 2023 r. będą mogły nadal korzystać z systemu opustów, w ramach którego dzięki nadwyżkom energii oddanym do sieci można obniżyć koszty poboru energii. Warto jednak zaznaczyć, że ustawa o OZE nie precyzuje, czy opusty dotyczą energii czynnej czy biernej. W związku z tym opust może obejmować energię czynną, z kolei opłata za energię bierną pojemnościową może być nadal naliczana. W przypadku dużych farm fotowoltaicznych dla kompensacji energii biernej warto stosować kompensatory. Takie rozwiązania polecane są dla przedsiębiorców. Jeżeli opłata za energię bierną przekracza rocznie kilka tysięcy złotych, wtedy warto w takie urządzenie zainwestować. 

Energia bierna wpływa na rachunki, warto dokonać ich analizy z pomocą fachowców, by stwierdzić, czy konieczne jest zastosowanie urządzeń kompensacyjnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *