Energia ze słońca bez końca. Oszczędności z fotowoltaiki.

Instalacje fotowoltaiczne to doskonały sposób na ekologiczne pozyskiwanie energii. Społeczeństwo, coraz bardziej świadome zagrożeń dla środowiska społeczeństwo, chętnie wybiera panele słoneczne jako alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. Jednak wiele osób nurtują pytania związane z tym rozwiązaniem.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiki i jak działa?

Fotowoltaika to zestaw złożony z paneli fotowoltaicznych oraz inwertera, czyli falownika. W gospodarstwach domowych najczęściej spotykane są panele z ogniw krzemowych. Zbudowane z półprzewodników i połączone w moduły ogniwa fotowoltaiczne przewodzą ładunki elektryczne pod wpływem promieniowania słonecznego. Energia słoneczna zamieniana jest w prąd stały, który następnie zostaje przekształcony przez inwerter w prąd zmienny. W skład zestawu wchodzą także liczniki zużycia i produkcji energii oraz regulator ładowania, a ponadto akumulator wraz z okablowaniem. Poszczególne instalacje mogą różnić się w zależności od tego, czy jest to konstrukcja przyłączona do sieci, czy też działająca niezależnie. Panele mogą być zbudowane z ogniw monokrystalicznych, polikrystalicznych, amorficznych, CGS lub CDTE.

Bez względu na budowę, instalacja fotowoltaiki nie potrzebuje do działania paliw kopalnych i nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla. Jest to więc energia w pełni ekologiczna.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

W dobie systematycznych podwyżek cen energii elektrycznej panele słoneczne są dobrym sposobem na znaczne obniżenie rachunków. Zwłaszcza że można skorzystać z ogólnopolskich oraz samorządowych programów dofinansowujących instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim cena fotowoltaiki jest znacznie niższa. Te bezpieczne dla środowiska systemy mogą działać nawet do 40 lat. Zwrot z inwestycji uzależniony jest od tego, czy została ona sfinansowana dofinansowaniem, czy np. kredytem. Okres zwrotu w przypadku fotowoltaiki bez dotacji wynosi około 10 lat, natomiast z dofinansowaniem może zostać skrócony nawet do trzech lat. Odpowiednio skierowane panele słoneczne bez zacienienia i przy pełnym słońcu działają sprawnie o każdej porze roku. Nadwyżkę energii przekazuje się do sieci energetycznej i można odebrać ją w okresie, gdy jej produkcja jest mniejsza. Dzięki temu nawet w czasie pochmurnej jesieni czy zimy nie ma powodów do zamartwiania się zmniejszoną wydajnością systemu.

Jak dobrać moc fotowoltaiki i gdzie ją zainstalować?

Panele fotowoltaiczne pracują najwydajniej w okresie lata, w temperaturze około 25 stopni Celsjusza przy pełnym nasłonecznieniu. Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa około 3000 kWh energii elektrycznej. Dlatego instalacja powinna mieć wielkość odpowiadającą temu zużyciu. Planując inwestycję, należy przeanalizować przeciętne zużycie prądu oraz uwzględnić jego wzrost. Każdego roku w gospodarstwie domowym przybywa urządzeń elektrycznych. Warto także przemyśleć zmianę sposobu ogrzewania domu oraz podgrzewania wody na elektryczne – w takim przypadku moc fotowoltaiki powinna zostać odpowiednio zwiększona. W ustaleniu zapotrzebowania oraz w kwestii miejsca montażu najlepiej skorzystać z pomocy fachowca dostępnego na stronie: www.tsenergy.com.pl . Korzystniejsze może okazać się zainstalowanie paneli słonecznych np. na działce niż na dachu o niewłaściwym kącie nachylenia.

Chociaż cena fotowoltaiki nie jest niska, jest to inwestycja na lata, z której korzystać będą mogły nawet kolejne pokolenia. Dlatego warto skorzystać z dofinansowań, by zmniejszyć koszt inwestycji i cieszyć się własną energią elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *