Farba akrylowa – kiedy ją wybrać i jak nią malować podłoże?

Farby akrylowe cieszą się coraz większą popularnością. Należą one do grupy farb rozpuszczalnych w wodzie, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska i mniej uciążliwe niż farby wymagające stosowania rozpuszczalników. Pomieszczenia, w których malowano ściany, można użytkować już niedługo po zakończeniu prac. Ich atutem jest także prosta aplikacja i doskonałe krycie podłoża. Dowiedz się wszystkiego na temat popularnych farb akrylowych.

Czym jest farba akrylowa?

Do tej grupy zaliczane są farby, w których rolę spoiwa pełnią żywice poliakrylowe. W żywicach zawieszone są cząsteczki pigmentów nadających farbie pożądany kolor. Na rynku dostępne są farby akrylowe stosowane w budownictwie, malarstwie oraz branży poligraficznej.

Najpopularniejsze są farby akrylowe dla budownictwa. Do tej grupy należą farby emulsyjne, które szturmem zdobyły rynek i zastąpiły farby klejowe. Do tej grupy należą również emalie do drewna, tworzyw sztucznych i metali, które stanowią dobrą alternatywę dla farb olejnych. Na powierzchni tworzą one elastyczną powłokę, która jest odporna i nie żółknie. Dostępne są również farby akrylowe specjalnie do malowania dachówek (betonowych i ceramicznych).

Dlaczego warto malować farbą akrylową?

Farby akrylowe do ścian doskonale sprawdzają się przy podłożach:

• z płyt kartonowo-gipsowych,
• cementowo-wapiennych,
• betonowych,
• gipsowych.

Akrylowe emulsje to doskonałe rozwiązanie do sypialni, jadalni, przedpokoju, salonu czy pomieszczeń biurowych. Lepiej nie stosować ich jednak do pomieszczeń mokrych (łazienek, kuchni), w których lepiej sprawdzą się odporne na wilgoć farby lateksowe. Farby akrylowe można delikatnie zmywać wodą, ale nie szorować, dlatego dobrze sprawdzają się np. na sufitach oraz w miejscach, gdzie ściany nie są podatne do zabrudzenia.

Farby akrylowe bardo szybko schną i są łatwe w aplikacji. Malowanie nimi ścian nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Emulsja doskonale się rozprowadza, powierzchnia jest równomiernie pokryta kolorem i gładka. Gdy zależy nam na najlepszym kryciu, warto wybierać farby oznaczone m.in. jako Nobiles Super Akryl. Dobrej jakości emulsje akrylowe nie powinny blaknąć czy żółknąć pod wpływem promieni UV, dlatego z powodzeniem można je zastosować w mocno nasłonecznionych wnętrzach (np. salonach z dużym oknem balkonowym wychodzącym na południe).

Jak malować farbą akrylową?

Pod farbę akrylową należy dobrze przygotować podłoże. Ważne jest usunięcie wcześniejszej powłoki farb wapiennych czy klejowych, umycie ścian i pozostawienie ich na dłuższy czas, aby dokładnie wyschły. Należy także usunąć tłuste plamy i naloty, które zmniejszyłyby przyczepność emulsji akrylowej. Rysy i nierówności na ścianie powinniśmy dokładnie uzupełnić masą szpachlową, wyrównać podłoże i odpylić je. Na ścianach niemalowanych i niejednolitych warto nałożyć warstwę podkładową. Na ścianach wcześniej malowanych emulsją akrylową nie jest to konieczne. Farbę na ściany najlepiej nakładać wałkiem z naturalnego runa (10-18 mm) lub pędzlem z syntetycznego włosia. Drugą warstwę farby należy nałożyć około 2 godziny po pierwszej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *