Ergonomia na stanowisku pracy jest niezmiernie ważną kwestią, od której zależy bardzo wiele rzeczy mających bezpośredni wpływ na wyniki firmy. Ergonomiczne środowisko pracy jest miejscem o wysokim poziomie bezpieczeństwa, pozwalającym efektywnie wykonywać obowiązki podwładnym. Jak stworzyć takie warunki na hali produkcyjnej?
Czynniki ryzyka istniejące w miejscu pracy
Brak ergonomii na stanowisku pracy prowadzi do powstawania zagrożeń zdrowia pracowników, co z kolei skutkuje zwolnieniami lekarskimi oraz wynikającą z nich możliwością częstych i dłuższych absencji w firmie. Do głównych czynników, które mogą narazić pracowników na schorzenia i zasłabnięcia zalicza się:
- Wykonywanie ruchów skłaniających do używania dużej siły lub wymagających przyjmowania nietypowej postawy ciała
- Pracę w ciągłym stresie
- Konieczność wykonywania szybkich ruchów
- Zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniu
- Nadmierny hałas
- Brak dobrej cyrkulacji powietrza
- Nieprawidłowo wyposażone miejsce pracy
Jak powinno wyglądać ergonomiczne miejsce pracy?
Ergonomia jest pojęciem, które najczęściej spotykane jest w przypadku pracy wykonywanej w biurze. Jednak, nie tylko pracownicy administracyjni muszą dysponować odpowiednią przestrzenią i najlepszymi możliwymi warunkami, które zapewniają im meble oraz sprzęt biurowy. Świadomość, że szef dba o każdego pracownika jest bardzo istotna, dlatego również na hali produkcyjnej podwładni muszą czuć się komfortowo i bezpiecznie, aby ich codzienne obowiązki przynosiły im jak najwięcej satysfakcji. Ergonomiczne miejsce pracy na produkcji powinno:
- Zapewniać odpowiednią przestrzeń gwarantującą swobodę ruchów i pozwalającą na przyjęcie stabilnej i wygodnej pozycji każdej osobie wykonującej obowiązki służbowe
- Zapewniać wystarczający dopływ powietrza, mieć odpowiedni poziom wilgotności i temperaturę
- Posiadać jasno określone instrukcje dotyczące bezpieczeństwa
- Dostarczać światło o odpowiednim natężeniu
Przestrzeń dostosowana do przeznaczenia
Hale stalowe (znajdują się m. in. w ofercie firmy Borga) wykorzystywane jako obiekty produkcyjne dają możliwość pełnego wykorzystania ich powierzchni użytkowej. Dzięki nowoczesnej konstrukcji (więcej informacji można przeczytać m. in. na stronie: https://www.borga.pl/hale-stalowe/przemysl/), budynki stalowe nie muszą posiadać wewnątrz filarów, takie rozwiązanie pozwala ustawić wszystkie maszyny i urządzenia zgodnie z indywidualnym projektem. Ponadto, dzięki takiej przestrzeni zapewniona jest lepsza komunikacja i tym samym ułatwiony jest wewnętrzny transport.
Wyposażenie ułatwiające pracę na produkcji
W pobliżu każdego stanowiska powinno znajdować się wyposażenie, dzięki któremu praca będzie odbywać się sprawnie i bez zbędnych postojów. Małe stoliki i regały dają możliwość posiadania wszystkich niezbędnych akcesoriów oraz narzędzi zawsze pod ręką. Innym, bardzo ważnym elementem może być krzesło przemysłowe, dzięki któremu pracownik ma zapewnioną wystarczającą wygodę. Ponadto, takie wyposażenie jak kosz na odpadki również powinno znajdować się przy stanowisku pracy, aby panował przy nim porządek.