Hydrożel – co to takiego?

Hydrożel jest dodatkiem do ogrodowej ziemi, który ułatwia zatrzymywanie wilgoci. Stosowanie hydrożelu sprawia, że rośliny można rzadziej podlewać i jednocześnie będą mieć one lepszy i ciągły dostęp do wilgoci. Dzięki temu lepiej one rosną. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się czym jest hydrożel i jak powinno się go stosować w celu otrzymania jak najlepszych efektów. Zapraszamy do lektury!

Hydrożel – co to jest?

Hydrożele, czyli inaczej agrożele, to tzw. superabsorbenty – nierozpuszczalne i wielkocząstęczkowe polimery, wyróżniające się zdolnością pochłaniania wody. Poprawiają one właściwości fizyczne gleby. Występują one najczęściej w formie proszku albo granulatu.

Hydrożel po wymieszaniu z ziemią ułatwia zatrzymanie sporych ilości wody z nawadniania albo opadów, która następnie jest powoli oddawana do korzeni roślin. Z wielu badań, jakie były przeprowadzane nad tymi substancjami wynika, iż system korzeniowy roślin ma zdolność wykorzystania w 90% wody zatrzymanej przez te polimery.

Stosowanie hydrożeli

Hydrożele można stosować nie tylko w ogrodach, lecz także w uprawie roślin doniczkowych np. na balkonach. Dobrze jest dodawać je nie tylko podczas sadzenia kwiatów, krzewów czy drzew, lecz także w trakcie uprawy trawnika albo też uprawach sadowniczych.

Najlepiej używać agrożeli na glebach lekkich i mocno przepuszczalnych. Po jego zastosowaniu częstotliwość nawadniania może znacznie się zmniejszyć. Na glebach ciężkich, stale wilgotnych czy terenach podmokłych nie warto stosować hydrożeli. Oprócz tego nie trzeba ich stosować w uprawie roślin, które nie wymagają stałego nawadniania np. kaktusów czy sukulentów.

Przy mieszaniu hydrożelu z glebą trzeba zwracać uwagę na umieszczanie go na odpowiedniej głębokości. Powinno to być na wysokości włośnikowego systemu korzeniowego. Zazwyczaj jest to nie więcej niż 20 cm wgłąb gleby. Warto pamiętać o tym, żeby hydrożelu nie stosować na powierzchni gleby, gdyż nie będzie to wtedy miało żadnego wpływu na rośliny.

Inną ważną i wartą zapamiętania informacją jest to, iż trzeba stosować hydrożele zawsze w ilości podanej przez producenta – najczęściej jest o od 2 do 10 g hydrożelu na 1 litr gleby. Zaleceń trzeba szukać na danym opakowaniu polimeru, powinny być one podane dla poszczególnych grup roślin.

Jak uzyskać najlepsze efekty stosując hydrożel?

Aby otrzymać najlepsze rezultaty, najlepiej stosować hydrożel w specjalnej mieszance z nawozem, lawą wulkaniczną oraz substancją nośnikową marki TerraCottem. Używanie TerraCottem daje najlepsze rezultaty jeśli chodzi o nawodnienie oraz odpowiednio szybki i prawidłowy wzrost roślin, tych ogrodowych oraz doniczkowych. Wydłuża to kwitnienie i znacznie poprawia plonowanie, dzięki czemu można mieć jeszcze większe zyski z uprawy danej rośliny. Możemy zaobserwować efekt synergiczny doboru odpowiedniego nawożenia a także użyźnienia gleby oraz polepszeniu jej struktury. Wszystko to sprawia, iż woda magazynowana przez hydrożel TerraCottem oraz składniki odżywcze pochodzące z nawozu są w lepszym stopniu wchłaniane przez rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *