Drewno – jak każdy inny materiał – podatny jest na upływ czasu, ulegając powolnemu zniszczeniu. Kiedy pozostawimy je samemu sobie, ten proces nastąpi bardzo szybko. Jak zaś weźmiemy sprawy w swoje ręce i zaczniemy je chronić, używając do tego celu środków do impregnacji drewna, spowolnimy tę destrukcję.
Drewno – dlaczego staje się coraz brzydsze i mniej wytrzymałe?
Nim przejdziemy do omawiania sposobów konserwacji drewna na zewnątrz, zastanówmy się, dlaczego w ogóle drewno niszczeje i jakie czynniki za to odpowiadają. Oczywiście mowa o zabezpieczeniu drewna na zewnątrz, ponieważ na to, które występuje wewnątrz domu, nie oddziałuje tak wiele szkodliwych zagrożeń.
Konstrukcje drewniane – budowlane i ogrodowe – stale narażone są na wiele niebezpieczeństw wpływających na ich wygląd, ale też właściwości oraz użytkowania. Dają im się we znaki szczególnie dwa typy zagrożeń.
Pierwsze z nich to wszelkie zjawiska atmosferyczne (abiotyczne), czyli opady deszczu, śniegu, gradu, wahania temperatury czy wiatr. Drugie są natury biologicznej (biotyczne), do których zaliczamy wszystkie zwierzęta, ale też rośliny, bakterie i grzyby przyczyniające się do niszczenia drewna. Na szczęście na jedne, jak i drugie zagrożenia skutecznie pomagają impregnaty do drewna.
Gdzie kupić dobry impregnat do drewna?
Zdecydowanie w sprawdzonych sklepach, a jednym z bardziej polecanych dostępny jest pod adresem https://www.pigmentologia.pl/oferta/farby/impregnat-do-drewna. Co jest w ofercie? Całe bogactwo impregnatów do drewna na zewnątrz, wśród których wyróżniamy impregnaty do drewna białe, ale i kolorowe. Są bardzo cenieni producenci jak Tikkurilla, a także wiele innych ochronnych środków w ciekawych odcieniach, jak srebrna farba do drewna czy specjalistyczne woski do drewna. Kiedy więc będziemy poszukiwać najlepszego impregnatu do drewna, koniecznie zajrzyjmy na tę stronę internetową.
Jak dokładnie przebiega proces impregnacji drewna?
Ochrona drewna na zewnątrz to bardzo ważny proces, o którym musimy pamiętać. To jeden z pierwszych elementów konserwacji różnych konstrukcji wykonanych z tego materiału. Dopiero po nałożeniu środków do impregnacji drewna możemy przystąpić do kolejnych działań, czyli zabezpieczyć go dodatkowo farbą do drewna, olejem bądź lakierem. Oczywiście wymienione środki do ochrony drewna nie wystarczą, jeśli zaniedbamy pierwszy krok, czyli zapomnimy o impregnacji.
Dzięki niej materiał nasycony jest specjalnymi substancjami, jakie uodparniają go na działanie różnych negatywnych czynników jak woda grzyby, owady czy ogień. Takie właściwości ochronne drewna są możliwe za sprawą odpowiednich składników występujących w roztworze: żywic, rozpuszczonego wosku czy pokostu lnianego.
W tartaku impregnację drewna przeprowadza się na dużą skalę, używając do tego celu urządzeń próżniowo-ciśnieniowych, choć popularne jest też zanurzanie drewnianych elementów i konstrukcji w preparacie. Samodzielnie możemy go nałożyć, używając pędzla bądź natryskując go przeznaczonym do zabezpieczenia powierzchni specjalnym pistoletem malarskim.
Jak widać, nie ma wątpliwości, że impregnacja drewna na zewnątrz jest kluczowa, by utrzymać ten szlachetny materiał w nienagannym stanie. Chcąc więc cieszyć się długowiecznością oraz wybitnym pięknem większych i mniejszych elementów drewnianych, zawsze pamiętajmy o procesie impregnacji.