Inwestycje w mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Czy to się opłaca?

Pomnażanie pieniędzy to sztuka, którą trzeba dobrze opanować. Najważniejsze, by wiedzieć, gdzie najlepiej ulokować środki. Istotne również, żeby zbytnio nie ryzykować, bo zamiast zyskać, można stracić. W ostatnich latach rośnie popularność inwestycji w mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Czy to faktycznie ma sens? Sprawdźmy!

Wynajem krótkoterminowy – czym się charakteryzuje?

Nadwyżka pieniędzy, jaką można pomnożyć to zawsze powód do radości, ale i wątpliwości związane z tym, gdzie zainwestować, aby uzyskać stałość finansową. Takie “kłopoty” są na pewno przyjemne, lecz naprawdę potrafią spędzić sen z powiek, bo zastanawiamy się, jak mądrze, celnie skierować strumień pieniędzy tam, gdzie otrzymamy pewny, stały zwrot. Po przeanalizowaniu różnych opcji – tych bardziej i mniej ryzykownych – najlepszym rozwiązaniem wydaje się wynajem krótkoterminowy. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu!

Ta forma inwestycji zdobywa coraz większą popularność, głównie z tego powodu, że w siłę rośnie branża turystyczna. W sezonie szturmowane są więc hotele, pensjonaty i kwatery prywatne – szczególnie w miejscach, które są atrakcyjne ze względu na położenie: duże miasta, miejscowości nadmorskie, górskie itp. Jak się okazuje, wielu turystów, zamiast wynajmować pokój w hotelu, woli zaszyć się w apartamencie bądź mieszkaniu. Cenią sobie spokój, prywatność i swobodę, a zwłaszcza brak harmonogramów godzin meldowania i wymeldowania.

Jakie miasta są najlepsze na wynajem krótkoterminowy?

Zdecydowanie te, które goszczą najwięcej turystów, ale też biznesmenów przybywających do danego miejsca, aby załatwiać interesy. Patrząc na Polskę, nie ma wątpliwości, że to Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice czy Poznań są najbardziej obiecujące, ale też lokalizacje typowo wakacyjne: Sopot, Zakopane czy Karpacz.

Trzeba też pamiętać, że niektórzy korzystają z wynajmu krótkoterminowego, ale i długoterminowego. W roku akademickim, gdy w największych miastach tysiące studentów, nie ma problemu, by znaleźć najemców. Na wakacje jednak, zamiast żakom, nieruchomości na krótki okres wynajmowane są turystom i biznesmenom – mówi Mateusz Gabryś – właściciel sieci śląskich apartamentów deftoapartments.com. I tak można, najważniejsze to mieć strategię, by wiedzieć, jak zarabiać na mieszkaniu. Nie myśleć o przyszłych wysokich dochodach, ale raczej zdawać sobie sprawę, że jak w każdym biznesie istnieje ryzyko kryzysu. Żeby więc je ograniczyć, musimy mieć plan, jak sobie poradzić, gdy sytuacja się pogorszy.

Mieszkanie na wynajem krótkoterminowy – jak powinno się prezentować?

Na pewno nie jest łatwo dorównać do poziomu standardu hotelowego, bo ten przeważnie jest wysoki. Jeśli jednak chcemy móc rywalizować z najlepszymi, powinniśmy postarać się o zapewnienie jak najlepszych warunków. Podstawą jest oczywiście wyposażenie mieszkania w niezbędne sprzęty AGD i RTV, sztućce i naczynia, ręczniki pościele itp.

Jednak najważniejsza jest lokalizacja, czy położenie blisko największych atrakcji lub dobra komunikacja z centrum, aby bez problemu dostać się do pożądanych miejsc – mówi Mateusz Gabryś – właściciel sieci śląskich apartamentów deftoapartments.com

To najważniejsze cechy, lecz poza tym powinniśmy się postarać, aby nasze mieszkanie czymś się wyróżniało – choćby oryginalnym wyglądem, stylem aranżacji czy dodatkami, których na próżno szukać w innych – tego typu podobnych – kwaterach. Istotne też, by umiejętnie to zaprezentować, precyzyjnie podkreślając największe atuty naszej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *