Pompy ciepła są coraz popularniejsze i coraz częściej montowane. Aby działały prawidłowo należy je we właściwy sposób dobrać. Źle dobrana pompa nie będzie działać efektywnie, nie zapewni nam właściwego komfortu cieplnego, a rachunki za prąd mogą okazać się kolosalne. Co więc powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze takiego urządzenia?
Pompa ciepła do ogrzewania domu
Często spotykamy się z nieprawidłowo działającymi urządzeniami. W niektórych przypadkach niestety mamy do czynienia ze zbyt małymi albo ze zbyt dużymi urządzeniami. Zostały one oczywiście źle dobrane. Klient jest niezadowolony, ponieważ tak czy inaczej zapłacił sporo pieniędzy za inwestycję, a system nie działa. Co więc zrobić aby uniknąć takiej sytuacji?
Przy doborze pompy ciepła na samym początku należy wykonać audyt energetyczny budynku, który określa nam tzw. „klasę energetyczną budynku”. Jeżeli np. mamy do czynienia z domem, który nie jest po termomodernizacji, nie jest właściwie ocieplony to nawet duże urządzenie nie da rady ogrzać budynku w efektywny sposób. Natomiast budynek, który ma już ocieplenie termiczne zgodnie z najnowszymi normami będzie właściwie ogrzany nawet z mniejszą pompą.
Po ustaleniu klasy energetycznej, następnym krokiem jest obliczenie powierzchni jaką potrzebujemy ogrzać. Im powierzchnia jest większa tym większej pompy potrzebujemy. Dużą powierzchnię znacznie trudniej jest ogrzać.
Ważne jest również, aby dobrać ją odpowiednio do wymienników cieplnych jakie mamy w budynku. Pompa jest urządzeniem niskotemperaturowym dlatego najlepiej będzie współpracować z medium, które nie potrzebuje dużej temperatury. Dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, bądź grzejniki niskotemperaturowe. Takie instalacje potrzebują tylko temperatury ok. 30-40°. Niestety, gdy podłączamy pompę do istniejącej już instalacji ze starymi grzejnikami musimy pamiętać, że pracowały one w temperaturach sięgających już 60-70°, więc wybrana pompa musi mieć większą moc grzewczą, co może się okazać mało opłacalne ze względu na ilość prądu jaką będziemy zużywali.
Dobierając pompę ciepła, bierzemy również pod uwagę miejsce inwestycji. W zależności od strefy w Polsce, w której znajduje się budynek, temperatury sezonowe mogą być wyższe lub niższe, a co za tym idzie dobierzemy pompy o różnej mocy. Co prawda różnice te są coraz mniejsze, ponieważ producenci projektują bardzo wydajne urządzenia. Mimo wszystko warto wziąć pod uwagę w jakim miejscu w Polsce znajduje się nasz budynek.
Równie kluczową kwestią przy wyborze jest to czy będzie ona wspomagana przez inne źródła ciepła np. kocioł gazowy, kominek czy grzałki. Takie łączone systemy nazywamy systemami biwalentnymi. W momencie gdy mamy dodatkowe źródło ciepła nie potrzebujemy dużej mocy. Gdy temperatura spadnie poniżej pewnej temperatury, w której ogrzewanie będzie mniej efektywne, to możemy wspomóc pompę takim dodatkowym źródłem.
Pompy ciepła mogą pełnić różne funkcje. Oprócz ogrzewania domu możemy również ogrzewać wodę użytkową. Wtedy dodatkowo dobieramy zbiornik CWU (ciepłej wody użytkowej). Wtedy pompa również będzie musiała mieć większą moc grzewczą.
Rodzaje pomp ciepła
Inwestorzy zastanawiają się również jakiego rodzaju pompę wybrać. Głównym czynnikiem jest rodzaj dolnego źródła czyli miejsca, z którego będziemy pobierać energię. Mamy do wyboru pompy gruntowe pobierające ciepła z ziemi. Zdecydowanie, ich zaletą jest stała temperatura, która nie spada poniżej 0°, dlatego jej efektywność jest stała i nie zmienia się. Jednakże, zdecydowanym minusem takiego rozwiązania są koszty inwestycji. Same wykopy pod sondy mogą już poważnie nadszarpnąć nasz budżet, a dodatkowo kiedy wybierzemy to rozwiązanie musimy pamiętać, że nad częścią podziemną nie możemy np. zabrukować ziemi czy posadzić jakichś większych roślin, więc mamy bardzo ograniczone możliwości jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu naszej działki. Oprócz tego w przypadku jakichkolwiek awarii do części podziemnej systemu dostęp jest utrudniony, dlatego jakiekolwiek serwisy będą wiązały się z dużymi kosztami i czasem.
Aktualnie, największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. Przy ich wyborze inwestorzy mają obawy o słabą efektywność. I rzeczywiście, kiedyś tak było, bo wykonywano je na systemach klimatyzatorów, które nie były przystosowane do grzania. Jednak teraz producenci stosują takie rozwiązania, dzięki którym pompy są w stanie pracować efektywnie nawet przy -25°C. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest łatwość montażu oraz cena. Nie wymaga on również od nas dużej powierzchni czy jakichś dodatkowych kosztów. Same urządzenia też nie są takie drogie. A jeżeli będzie potrzebny serwis, wymiana czy naprawa również będą prostsze, bo mamy zdecydowanie łatwiejszy dostęp do całej instalacji.
To jaką pompę wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas. Zawsze musimy jednak pamiętać o tych czynnikach. Jeżeli weźmiemy to wszystko pod uwagę szansa, że pompa ciepła nie będzie spełniać swojej funkcji we właściwy sposób jest nikła. Oczywiście najlepiej poprosić o pomoc specjalistę i razem z nim dokonać wyboru. Warto skorzystać z usług certyfikowanych instalatorów pomp ciepła, co gwarantuje poprawność montażu. Sprawdź ofertę kursów OZE i pomp ciepła: https://www.oszomega.pl/kurs-certyfikowany-instalator-pomp-ciepla-oze/