Ci, którzy mają domy i ogrody, właściciele obiektów przemysłowych i handlowych wiedzą jak ważne jest odpowiednie oświetlenie zewnętrzne. Pełni ono przed wszystkim praktyczną funkcję, choć oczywiście nie można im również odebrać estetyki. Najczęściej montuje się oświetlenie zewnętrzne przy podjeździe, na schodach, przy wejściu do domu. Warto pamiętać o tym, że powinno ono znaleźć się w strategicznych miejscach oraz o tym, że tego typu lampy muszą mieć odpowiednie parametry techniczne.
- Jak zaplanować oświetlenie zewnętrznych?
- Jakie parametry musi mieć oświetlenie zewnętrzne?
Jak zaplanować oświetlenie zewnętrznych?
Producenci oferują bardzo różnorodne lampy zewnętrzne i dzięki temu bez problemu można dopasować najlepsze do konkretnych potrzeb i oczywiście wymagań przestrzeni. Inaczej będzie się oświetlać teren wokół domu czy biurowca, a nieco inaczej taras i ogród. Poza tym oprawy mogą być umieszczone w bardzo różnych miejscach. Powodzeniem cieszą się produkty montowane w nawierzchni, na słupkach, schodach czy też przy wejściu i wjeździe. Od tego oczywiście zależy sama budowa lampy oraz jej parametry. Coraz popularniejsze stają się również lampy najazdowe, które montowane się w nawierzchni podjazdu lub w chodniku. Oczywiście muszą być one solidne, odporne na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych oraz wysoko szczelne. Innym rodzajem są na przykład kinkiety zewnętrzne. Montowane na elewacji często wykorzystują baterie słoneczne lub też światła LED i dzięki temu można je zamontować niemal wszędzie, zajmują niewiele miejsca, nie utrudniają przemieszczania się, a czujniki ruchu sprawiają, że włączą się zawsze wtedy, gdy jest taka potrzeba.
Jakie parametry musi mieć oświetlenie zewnętrzne?
Rewelacyjne w przestrzeni prezentują się lampy ogrodowe. Doświetlają ścieżki, chodniki, rośliny, które chce się wyeksponować. Modele na słupkach o różnych wysokościach tworzą bardzo ciekawą aranżację i niewątpliwie są jedną z najciekawszych dekoracji, która dodatkowo umożliwia poruszanie się po ogrodzie po zmroku lub w całkowitych ciemnościach. Najważniejszym aspektem poza estetyką jest szczelność lamp. Wynika to z tego, że są one stale narażone na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne. Wybierając idealny model, trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia producenta, że tego typu produkty są przystosowane do pracy na zewnątrz. Na opakowaniu musi znaleźć się informacja o stopniu ochrony przed deszczem i wilgocią. Im wyższy wskaźnik szczelności IP (Index of Protection), tym lepiej. Producenci oferują mapy napięciowe i solarne, które sprawdzają się nawet tam, gdzie nie ma zabezpieczonej instalacji elektrycznej.