Jak fachowo wycenić mieszkanie? Wycena mieszkań w Polsce

Odpowiednia wycena mieszkania przed wystawieniem go na sprzedaż jest absolutnie priorytetową kwestią. Dla wielu Polaków to właśnie mieszkanie stanowi najważniejszy składnik majątku – warto spieniężyć go z jak największą korzyścią.

Jak zabrać się za wycenę mieszkania i jakie kryteria brać pod uwagę?

Co wpływa na cenę mieszkania?

Mieszkanie jest obecnie uważane za najlepszy i najstabilniejszy rodzaj inwestycji. Ceny zakupu rosną właściwie rok do roku, co z perspektywy właściciela nieruchomości jest oczywiście pomyślą informacją. Jakie czynniki wpływają na to, że mieszkanie można sprzedać powyżej przeciętnej wartości rynkowej? Są to chociażby:

  • atrakcyjna lokalizacja – lokal położony w dobrej dzielnicy, w której zostało niewiele mieszkań na sprzedaż, to doskonała lokata kapitału. Wycena mieszkania zlokalizowanego w prestiżowej okolicy będzie z pewnością brała pod uwagę właśnie ten parametr
  • atrakcyjny układ mieszkania i dobry metraż – przestrzenne, rozkładowe mieszkanie o optymalnym nasłonecznieniu to prawdziwa gratka na rynku nieruchomości, którą szybko można spieniężyć po bardzo atrakcyjnej cenie
  • bliskość centrum lub dobra komunikacja publiczna – jest to priorytet, zwłaszcza w miastach wojewódzkich, ale nie tylko – dobry dostęp do strategicznych punktów miasta jest jednym z głównych czynników wpływających na atrakcyjność nieruchomości. Już sama informacja o prawdopodobnej budowie nowej linii metra potrafi znacząco wpłynąć na to, jaka będzie wycena nieruchomości w całej okolicy
  • dobry standard mieszkania – eleganckie i staranne wykończenie mieszkania może mieć duże znaczenie, zwłaszcza dla osób, które chciałyby szybko wprowadzić się do nowego lokum lub potrzebują nieruchomości pod inwestycję (np. airbnb)

Profesjonalna wycena mieszkania – czy jest potrzebna?

W przypadku bardzo wartościowych nieruchomości lub nietypowych lokali, które trudno porównać z konkurencją na rynku, warto skorzystać z profesjonalnej porady fachowca. Najlepszym wyborem będzie rzeczoznawca nieruchomości, który ma zarówno doświadczenie, jak i niezbędne wykształcenie do przeprowadzenia wiarygodnej kalkulacji. Rzeczoznawca majątkowy jest zawodem zaufania publicznego regulowanym przez prawo, do pracy w tej branży dopuszczani są tylko wykwalifikowani fachowcy. Gdzie znaleźć dobrego rzeczoznawcę, gdy mamy nietypowy lokal na Podkarpaciu i potrzebna nam profesjonalna wycena mieszkania? Rzeszów będzie wówczas dobrym wyborem, gdyż jako najważniejsze miasto regionu skupia w sobie największą ilość reprezentantów tego zawodu.

W czym może pomóc rzeczoznawca majątkowy?

Rzeczoznawca, którego specjalnością jest wycena nieruchomości, może zaoferować znacznie więcej niż szczegółowy kosztorys lokalu. Przede wszystkim może zwrócić uwagę właściciela mieszkania na największe atuty danej nieruchomości, których świadomość znacznie ułatwi negocjacje z potencjalnymi kupcami. Ponieważ rzeczoznawca bardzo dobrze zna lokalny rynek i jego specyfikę, jest w stanie zauważyć takie walory sprzedawanego mieszkania, które są z pozoru niedostrzegalne dla laika. Ta dodatkowa wiedza ułatwia właścicielom odpowiednie przygotowanie ogłoszenia o sprzedaży, co samo w sobie może wpłynąć na szybszą jej finalizację.

Profesjonalną obsługę zapewnia Kancelaria Doradców Nieruchomości – kdn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *