Wspólna produkcja energii elektrycznej oraz cieplne ma ogromną paletę zalet. Przede wszystkim zmniejszamy zanieczyszczenie środowiska, zużycie prądu na ogrzewanie pomieszczeń oraz ciepłej wody, zwiększamy komfort życia ludzi. Jak jednak funkcjonuje taki system? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.
Wykorzystanie specjalnych agregatów
Cały świat odchodzi od węgla kamiennego, który w naszym kraju wciąż powszechnie jest wykorzystywany do produkcji prądu. Na szczęście w nowych elektrowniach coraz częściej pojawiają się generatory gazowe, które działają na sprężony gaz ziemny, biogaz lub też gazy specjalne. Spalanie tego rodzaju paliw jest o wiele bardziej ekologiczne, do atmosfery emituje się wiele mniej zanieczyszczeń, niż zużywając węgiel. Produkowane są oczywiście generatory gazowe, które mają możliwość wspólnej produkcji prądu oraz energii cieplnej. Kogeneracja pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie paliwa oraz zmniejszenie strat. Dzięki dostarczaniu ciepłej wody oraz ogrzewania do domów oraz przedsiębiorstw, na miejscu nie ma już konieczności zużywania prądu do wytworzenia ciepła. Sprawność całego systemu rośnie, natomiast emisja szkodliwych substancji do środowiska spawa jeszcze bardziej, na czym korzystamy wszyscy jako społeczeństwo.
Jak wyglądają kwestie techniczne?
Praca generatora gazowego opiera się na wykorzystaniu tradycyjnego silnika napędzającego prądnicę. Do komór spalania wtryskiwane jest paliwo gazowe, po uprzednim jego sprężeniu. Iskra inicjuje zapłon jak w zwyczajnym motorze benzynowym, po czym spaliny usuwane są poprzez komin elektrowni, bądź zakładu który eksploatuje agregat. Silnik oraz prądnica muszą być chłodzone, do tego celu wykorzystuje się właśnie część produkującą energię cieplną. Zostaje ona rozprowadzona tak zwanym ciepłociągiem do okolicznych domów, gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw. Tam za jej pomocą można podgrzewać ciepłą wodę użytkową (CWU), bądź też ogrzewać same pomieszczenia dzięki instalacji centralnego ogrzewania (CO). Jeżeli w danym momencie generator produkuje nadmiar energii cieplnej, zostaje ona odprowadzona do atmosfery w specjalnej chłodni. Dzieje się tak jednak tylko w najgorętszych okresach letnich, przez pozostałą część roku 100% ciepła trafia do odbiorców końcowych.
Mamy nadzieję, że dobrze wyjaśniliśmy istotę kogeneracji oraz tego, w jaki sposób pracują generatory gazowe. Dziś buduje się coraz więcej elektrociepłowni, w których dużą część bądź 100% udziału w produkcji prądu i ciepła przejmują właśnie takie agregaty. Jest to z korzyścią zarówno dla środowiska jak i dla okolicznych mieszkańców i firm.