Sporo osób, które planują zakup mieszkania, myśli o tym, by jego zakup sfinansować z kredytu hipotecznego. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć – czy najpierw udać się do banku, czy szukać mieszkania, w jaki sposób środki z kredytu opłacą mieszkanie itd. Wątpliwości jest wiele, dlatego postaramy się krok po kroku wyjaśnić jak kupić mieszkanie na kredyt.
Krok 1 – zdolność kredytowa
Realizację planu o własnym mieszkaniu kupionym na kredyt należy poprzedzić określeniem swojej zdolności kredytowej. Dzięki temu będziesz znał maksymalną wysokość kredytu, którą możesz uzyskać przy danym poziomie przychodów. Szacunkową zdolność kredytową możesz obliczyć korzystając z internetowych kalkulatorów, choć może się ona nieco różnić od zdolności kredytowej wyliczanej przez konkretny bank. Na początek może jednak wystarczyć, bo dzięki niej, odwiedzając „Biuro Nieruchomości w Warszawie – Tur Nieruchomości” będziesz już wiedział, jakie mieszkania możesz brać pod uwagę.
Krok 2 – poszukiwanie mieszkania i poszukiwanie banku
Znając wstępnie swoją zdolność kredytową możesz zacząć szukać mieszkania, które spełni Twoje kryteria. Dobrze by było jasno je określić i wskazać priorytety, bo dzięki temu proces poszukiwania mieszkania będzie szybszy i bardziej efektywny. Zastanów się zatem, czy najważniejsza jest dla Ciebie cena, powierzchnia, liczba pomieszczeń czy lokalizacja. Przemyśl również, czy są rzeczy, z których jesteś w stanie zrezygnować, bo argument związany z ceną mieszkania czy jego lokalizacją jest jednak najważniejszy.
Równolegle z poszukiwaniem mieszkania możesz szukać banku, który zaoferuje Ci najlepsze warunki kredytowe. Warto wybrać kilka banków i rozpocząć rozmowy z nimi równolegle, kompletując dokumenty potrzebne przy kredycie. Na ich podstawie bank wyliczy już dokładnie Twoją zdolność kredytową. Kompletowanie dokumentacji to dość długi proces, a stopień jego skomplikowania zależy od sytuacji kredytobiorcy, dlatego warto to robić równolegle z poszukiwaniem nieruchomości.
Krok 3 – umowa przedwstępna
Jeśli znajdziesz mieszkanie, które spełnia Twoje oczekiwania i jesteś zdecydowany, by go kupić, to podpisz umowę przedwstępną, najlepiej w formie aktu notarialnego. To umowa, w której są określone wszystkie warunki transakcji – czyli przedmiot umowy, jego cena oraz inne istotne ustalenia. Jej podpisanie wiąże się z zapłatą zadatku, zwykle w wysokości kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Z tą umową udajesz się do banku i składasz kompletny wniosek kredytowy.
Krok 4 – pozytywna decyzja kredytowa
Po skomplikowanym procesie weryfikacji wniosku kredytowego bank wydaje decyzję o przyznaniu kredytu i przekazuje projekt umowy kredytowej. Przed podpisaniem warto zapoznać się z nią szczegółowo, a złożenie podpisu pod nią jest konieczne, jeśli chcemy kupić wymarzone mieszkanie na kredyt.
Krok 5 – podpisanie umowy przenoszącej własność
Krokiem kończącym cały proces zakupu mieszkania na kredyt jest podpisanie umowy przenoszącej własność. Umowa ta musi być zawarta u notariusza, a podpisany akt notarialny jest dokumentem potwierdzającym przeniesienie własności na kupującego. Po podpisaniu aktu notarialnego musisz dostarczyć ten dokument do banku, który w ciągu kilku dni uruchomi kredyt i przekaże je bezpośrednio na konto sprzedającego.